Etiketa: is_tag

Zgjedhjet në Tajvan, Blinken takohet me një zyrtar të lartë kinez
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të takohet me një zyrtar të lartë kinez, përpara zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit të shtunën, ndërsa qeveria amerikane përpiqet të dekurajojë ç...
Kina bëhet gati për tajfunin Talim, të gjithë në shtëpi!
Në Kinë janë anuluar fluturimet, udhëtimet me tren dhe seancat gjyqësore teksa vendi përgatitet që të përballet me një tajfun. Njerëzit janë këshilluar që të qëndrojnë në shtëpi teksa stuhia i dre...
Kurti dhe Kina anulojnë vizitat në të njëjtën ditë
  Frrok Çupi Nuk kaloi aq shumë kohë pas Kurti i Kosovës anuloi vizitën e  kryeministrit të Shqipërisë, Rama, në Prishtinë... Menjëherë shfaqen titrat e lajmit nga Pekini: ‘Kina anulon vizi...
Kina i anulon vizitën Borrellit, datat e caktuara ‘nuk ishin më të mundshme’.
Kina i ka anuluar vizitën shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell për arsye që mbeten të paqarta. Ishte planifikuar se Borrell do e vizitonte Kinën javën e ardhshme. ...
Qytetarët shqiptarë do të udhëtojnë pa viza drejt Kinës. Rama: Marrëveshja hyn në fuqi pas 30 ditësh
Duke nisur nga ky vit, qytetarët shqiptarë do mund të udhëtojnë drejt Kinës pa patur nevojë që të marrin vizë. Lajmi është bërë me dije nga kreu i qeverisë Edi Rama, i cili thekson se marrëveshja ...
Kina sanksionon Nancy Pelosin për “provokimin e rëndë” në vizitën e Tajvanit.
Kina ka njoftuar sanksione kundër kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, D-Kaliforni, dhe familjes së saj, pas vizitës  në Tajvan, të cilën Kina e dënoi ashpër. Zëdhënësi i Ministr...
Kriza pas vizitës së Pelosit në Taiwan/ Shtëpia e Bardhë thërret ambasadorin e Kinës
Tani ka më shumë nga SHBA, ku një raport në Washington Post zbulon se ambasadori i Kinës në SHBA u thirr në Shtëpinë e Bardhë dje. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin e ...
Tajvan: Pelosi largohet nga Taipei pasi shkaktoi tërbimin kinez.
Zonja Pelosi - politikania më e lartë amerikane që ka vizituar në 25 vjet - u largua të mërkurën pas takimit me liderët në kryeqytetin Taipei. Por vizita e saj, si pjesë e një turneu më të gjer...
Në Hungari po rritet mbështetja për Kinën: Radio Europa e Lirë
Nga koha kur kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, është kthyer në pushtet në vitin 2010, Budapesti ka krijuar marrëdhënie më të ngushta me Pekinin dhe ka hapur dyert për rritjen e i...
Shqipëria i qëndron Kinës më larg mes vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.
 Moszhvillimi ekonomik dhe reduktimi i kapaciteteve demokratike, si dhe qasja e rezervuar dhe prania e pamjaftueshme e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, i kanë mundësuar Kinës që...