Etiketa: kore-e-jugut

Kureja e Veriut bie dakord që të mbyllë stacionin e provave dhe lëshimit të raketave.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka rënë dakord të mbyllë një nga pozicionet kryesore të vendit ku bëhen provat bërthamore dhe lëshohen raketat, tha presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in...
Lideri i Koresë së Jugut dhe Kim i Koresë së Verit brohoriten tek ecin së bashku për në samit.
Presidenti i Koresë së Jugut dhe lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un udhëtuan së bashku përmes Pyongyang ditën e Marte, përmes mijëra qytetarëve që duartrokisnin e brohorisnin para hapjes së sa...
Liderët e dy Koreve në një takim surprizë sot në ora 06 të mëngjesit, në zonën e demilitarizuar.
Liderët e Veriut dhe Jugut të Koresë janë takuar në mënyrë të papritur në kufirin e çarmatosur  mes dy shteteve. Takimi është i dyti mes dy liderëve, të Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe të Veri...
Koreja e Veriut “iu bën buzën” bisedimeve me Jugun; “nuk jeni kompetentë”, u thotë.
Koreja e Veriut thotë se nuk do t’i fillojë bisedimet me  Jugun derisa çështjet mes dy vendeve të jenë zgjidhur. Shefi i negociatorëve të Veriut nuk pranoi autoritetet e Jugut, duke i quajtur “...
Kim Jong i Koresë së Veriut premton një “histori të re” me Korenë e Jugut.
  Kim Jong-un është angazhuar për një “histori të re” në marrëdhëniet me fqinjin e vet; duke u bërë lideri i parë i Koresë së Veriut që vë këmbë në territorin e Koresë së Jugut që nga fund...
Nesër në ora 9.30, Kim kalon kufirin drejt Jugut, lideri i parë i Veriut në historinë pas Luftës
Kim Jong-un bëhet lideri i parë i Koresë së Veriut që kalon kufirin drejt  territorit të Koresë së Jugut qq në fund të luftës Koreane në vitin 1953. Kjo ndodh në një moment kur detaje finale të sa...
Koreja e Jugut dënon ish presidenten me 24 vjet burg për korrupsion. Por bën bujë vendimi ‘live’.
Ish presidentja e Koresë së Jugut, Park Geun-hye është dënuar me 24 vjet burgim pasi u gjet fajtore në abuzimin me pushtetin. Vendimi i Gjykatës është publikuar 'live' në televizione gjë që  pa...
Koreja e Veriut/ Motra e liderit Kim, e shkruan vetë me dorë ftesën për presidentin e Jugut.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka ftuar presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in në Phenian. Ky do të jetë samiti i parë në më shumë se një dekadë mes liderëve korean. Zoti  Moon t...
Zjarri gjatë natës në spital ka lënë të paktën 39 të vdekur në Korenë e Jugut.
Të paktën 39 persona janë vrarë dhe më shumë se 70 të tjerë janë plagosur nga zjarri që ra në një spital në Korenë e Jugut. Flakët mendohet se kanë nisur në dhonë e emergjencave në Spialin Sejo...
Koreja e Jugut kap një anije që furnizon me naftë, ilegalisht, Veriun.
Koreja e Jugut ka zbuluar se një anije e regjistruar si e Hong- Kong që dyshohet se furnizon Korenë e Veriut në kundërshtim me sanksionet ndërkombëtare. Zyrtarët thonë se Lighthouse Winmore në ...
Faqja 1 prej 212