Etiketa: kroaci

Emigrantët, tension në kufirin kroat: çahet bllokimi i policisë
Dhjetëra emigrantë kane thyer një kordon të ngritur nga forcat e rendit në Maljevac, kufiri midis Kroacisë dhe Bosnjë- Hercegovinës. Mbi 10 mijë gati për te hyre ne BE   Vazhdon të rrit...
Shtatorja e Nënë Terezës vendoset në Rijekë të Kroacisë
Shtatorja e Nënë Terezës, me gjatësi 161 cm, është vendosur ditët e fundit në kishën e Shën Marisë në Trsat të Rijekës, në Kroaci. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shtetit për Diasporën, Pande...
Kombëtarja e Futbollit e Kroacisë dhuron të 23 milionë eurot për fëmijët e varfër.
Kombëtarja e Futbollit e Kroacisë ka vendosur që 23 milionë eurot e fituara nga Kupa e Botës t’i dhurojë për bamirësi Kroacia në Kupën e Botës “Rusia 2018” arriti deri në finale, duke shënuar s...
Thyhet ëndrra Angleze për Kupën e Botës, Kroacia niset për në Finalen e të Dielës në Moskë.
Kroacia ka thyer ëndrrën e Anglisë për Kupën e Botës me rezultatin 2- 1, në kohën shtesë në gjysmë- finale në stadiumin Luzhniki në Moskë. Anglia nisi një ëmdërr me Kieran Trippier në minutën e...
Dëshpëruese për ne të tjerët: Si e futën helmin në Gjykatën e Hagës!?
Nga: L. Skiro/ Kur u mor vesh se Slobodan Parljak- i dënuar për krime lufte në Hagë dhe i ‘ngushëlluar’ nga kryeministri i Kroacisë, para gjykatësve nxori helmin nga xhepi dhe i dha fund jetës,...
I dënuar për ‘krime lufte’, kroati i Bosnjës pi helmin në gjyq.
Një i pandehur për krime lufte gjatë dëgjimit të apelit në Hagë , sapo gjykata e shpalli fajtor, piu helm. Slobodan Praljak ishte një nga të gjashtë politikanët kroat të Bosnjës dhe lider ushta...
Briefly/Kroacia thotë ‘po’ përfundimtare për ekstradimin e ‘Ballistit’ në Serbi
  Gjykata Supreme në Kroaci ka rrëzuar kërkesën e Ismail Morinës, i njohur si Ballist Morina, për të penguar ekstradimin e tij drejt Serbisë. Sipas kësaj gjykate, nuk ka baza për të pranuar...
Një shofer shqiptar hyn në korsi të kundërt në Kroaci, humb një gjymtyrë. VIDEO
    Media kroate ka shpërndarë lajmin se një makinë është parë të hyjë në krah të kundërt në autostradën Karlovivaci- Novigrad, A1. Makina me targa AA 357 GI tek lëvizte me shpejtë...
Edhe një kryeministër ballkanik, Vuçiç, kërcënon Brukselin
(FOTO: Vuçiç, kryeministër i Serbisë) Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçië ka kërcuar se do të braktisë konferencën ndërqeveritare që do të mbahet nesër në Bruksel. Kushti që ka vënë për kë...
Tërmet në Kroaci, epiqendra në detin Adriatik.
Një tërmet me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter rreth orës 13:57 orë ka goditur Kroacinë, dhe u ndje në Bosnjë dhe Hercegovinën fqinje. Nuk ka njoftime për dëme në jetën njerëzore. Sipas info...
Faqja 1 prej 212