Etiketa: nobel

Nesër titulli ‘Nobel, fituesi sekret. Kim, Donald dhe gjithashtu #MeToo…
Nesër dhënia e çmimit, kandidatet sekret. Por libra bërësit çekuilibrohen. Dhe vene gishtin fort tek Koreja Po sikur bota të gjejë veten duke duartrokitur Kim Jong-un ose Donald Trump si heronj...
E pyesin Donald Trump: “A e meriton Çmimin Nobel për Paqe, zoti President?”….
Nga: Noah Bierman, Tribune Washington Bureau WASHINGTON - Presidenti Donald Trump buzëqeshi pa masë javën e kaluar kur reporterët e pyetën nëse ai e meriton Çmimin ‘Nobel për Paqe’ për përpjekj...
Këtë vit nuk ka Çmim Nobel në Letërsi, Akademia Suedeze përfshihet në skandale.
Organizata që vendos mbi Çmimin Nobel në Letërsi tha se këtë vit nuk do ta shpallë Çmim Nobel në Letërsi, pasi Akademia Suedeze është mbytur në kallëzime për skandale të ngacmimeve seksuale. Ak...
Trump mund të fitojë Çmimin Nobel për Paqe.
Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in tha se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mund të fitojë Çmimin Nobel për Paqe për përpjekjet e tij për tí dhënë fund rrugës pa krye me Kore...
Kreu i Akademisë Suedeze i Çmimit Nobel, jep dorëheqjen për shkak të ‘skandalit seksual’.
Kreu i Akademisë Suedeze- organi prestigjioz që akordon Çmimet Nobel në Letërsi- ka dhënë dorëheqjen në kuadër të një skandali për abuzime seksuale. Organizata është kritikuar për trajtimin e a...
Ekonomisti amerikan Richard Thaler fiton Çmimin Nobel për Ekonominë.
Ekonomisti nga Shtetet e Bashkuara, Richard Thaler, një nga themeluesit sjelljes së ekonomistëve, ka fituar këtë vit Çmimin Nobel në Ekonomi. Prof. Thaler, i Universitetit Chicago Booth, është ...
Grupi kundër armëve bërthamore, Ican, fiton çmimin “Nobel për Paqe”. VIDEO
Çmimi “Nobel” për Paqen i është akorduar Grupit Ndërkombëtar për Shkatërrimin e Armëve Bërthamore (Ican). Berit Reiss-Andersen, kryetare e komitetit për çmimin Nobel  tha se në sajë të grupit “...
Nobelisti Kauzo Ishiguro: “Mendoj se Çmimi më është dhënë gabim”. VIDEO
Kauzo Ishiguro që fitor sot Çmimin Nobel në Letërsi, ka deklaruar për BBC se kjo ishte krejt e papritur. “Mendova se në këtë kohë të lajmeve false, ndoshta ky ishte një gabim”, ka thënë duke fo...
Kauzo Ishiguro shpallet Nobel në Letërsi. VIDEO
Akademia Mbretërore e Suedisë ka shpallur ‘Nobel ‘ në Letërsi, shkrimtarin Kauzo Ishiguro. Ishiguro ëhstë romancier, skenarist dhe tregimtar Britanik. Ai ka lindur në Nagasaki, Japoni. Famil...
5 Tetor 2017: Sot shpallet Çmimi Nobel për Letërsinë, Ismail Kadare pretendent
Akademia suedeze ka paralajmëruar se sot enjte, 5 Tetor,  do të japë Çmimin Nobel për Letërsinë. Shkrimtarët që përfliten janë të shumtë, por asgjë nuk dihet për emrat. Janë të shumtë ata që ja...
Faqja 1 prej 3123