DEBORAH BRAND

Ish këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Jared Kushner dhe zëvendësi i tij, Avi Berkowitz, së bashku me ish të dërguarit në SHBA dhe Izrael u nominuan të Dielën për një Çmim Nobel për Paqen nga avokati Alan Dershowitz për drejtimin e marrëveshjeve të normalizimit midis Izraelit dhe disa vendeve arabe.

Kushner tha se ai ishte i nderuar nga nominimi, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Marrëveshjet e ashtuquajtura Abraham panë Izraelin të vendoste marrëdhënie diplomatike me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin në shtator dhe së fundmi me Sudanin dhe Marokun.

Dershowitz, i cili mbrojti ish-Presidentin Donald Trump në gjyqin e tij të parë të fajësimit, ka të drejtë të paraqesë nominime për çmimin në cilësinë e tij si profesor emeritus i Shkollës së Drejtësisë në Harvard.

Dershowitz bëri thirrje gjithashtu që të terhiqet impeachmenti i dytë.

Në letrën e tij drejtuar komitetit Nobel në lidhje me vendimin e tij për të nominuar Kushner, Berkowitz, ish-ambasadorin e SHBA në Izrael David Friedman dhe ish-ambasadorin izraelit në Shtetet e Bashkuara Ron Dermer, Dershowitz shkruajti:

Çmimi Nobel për Paqe nuk është për popullaritet. As nuk është një vlerësim i asaj që mund të mendojë bashkësia ndërkombëtare për ata që ndihmuan në arritjen e paqes.Eshtë një çmim për përmbushjen e kritereve shqetësuese të përcaktuara nga Alfred Nobel në testamentin e tij.

Këto Marrëveshje, të cilat kanë sjellë normalizimin midis Izraelit dhe disa kombeve arabe sunite, përmbushin të gjitha kriteret për çmimin. Ata mbajnë premtimin për një paqe edhe më të gjerë në Lindjen e Mesme midis Izraelit, Palestinezëve dhe kombeve të tjera Arabe. Ata janë një hap gjigand përpara në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në rajon, dhe madje edhe në botë.

Disa politikanë kanë nominuar gjithashtu Kryeministrin Benjamin Netanyahu për çmimin në njohje të rolit të tij në marrëveshje.

Në shtator, Trump u nominua për çmimin për ndërmjetësimin e Marrëveshjeve Abraham.

Christian Tybring-Gjedde, një anëtar i Parlamentit Norvegjez,e paraqiti nominimin. Ai e vlerësoi Trump për përpjekjet e tij për paqe jo vetëm në Lindjen e Mesme, por në një nivel global.