Etiketa: pe

Një gazetar italian zgjidhet president i Parlamentit Evropian
  (David Sassoli: "Imagjinoni  Paris, Madrid, Berlin dhe Rome larg Londrës, sa e dhimbshme!)/ Ish gazetari italian, David-Maria Sassoli është zgjedhur si president i ri i parlamentit It...
Edhe zonja Kati Piri, pasuese e Knut Flenkenstein, si i pari: Shqipëria gati për negociatat!
(Eurodeputetja e sapo zgjedhur, Kate Piri) Me gjithë zhurmën dhe entuziasmin e madh që shpërtheu në politikë e në mediat e Tiranës se ‘tani që Knut Flenkenstein nuk do të jetë në PE, Tirana zyr...
Sfidat decizive nga Parisi në Varshavë. Dhe me t’u mbyllur kutitë e votimit do të jenë këto-aleanca
-Sapo kutitë e votimit të mbyllen, do të fillojnë menjëherë toto-aleancat. Orban vlerëson Salvinin. Dhe Farage tashmë hapet ndaj grupit Lega-Le Pen- Gaia Cesare Në Francë do të jetë një refe...
Parlamenti i BE vlerëson pjesëmarrjen në votime rreth 50%
  Bruksel (AFP) - Pjesëmarrja në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të kësaj jave ishte më e lartë se ajo qe ka qene për dy dekada, tha të dielën parlamenti Evropian, me rreth 51 përqind të ...
Fitore e madhe për partinë e Orban të Hungarisë për votën në BE
  Budapest (AFP) - Partia Fidesz e kryeministrit nacionalist të Hungarisë Viktor Orban shënoi një fitore të madhe në zgjedhjet e parlamentit Europian, sipas rezultateve të publikuara nga m...
Mbesa e Musine Kokalarit- shqiptarja e parë anëtare e Parlamentit Evropian
(FOTO: Alba dhe Musine Kokalari)/ Arba Kokalari është shqiptarja e parë që siguron një vend në Parlamentin Europian. Arba jeton në Stokholm të Suedisë dhe është mbesa e Musine Kokalarit. Politik...
Presidenti i PE, Tajani, kërkon ndjesë për lavdërimet ndaj Duçes
Presidenti i parlamentit Europian është detyruar të kërkojë ndjesë ditën e Enjte për mbrojtjen që i dha Benito Musolinit duke deklaruar se diktatori Fashist do të vlerësohet nga disa arritje pozit...
PE: Opozita ka braktisur votuesit e vet dhe ka vonuar Shqipërinë nga BE
Kryetarja e Delegacionit të PE në Komisionin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Monica Macovei, ka reaguar pas zhvillimeve më të fundit politike në Shqipëri. Në reagim thuhet se S...
Parlamenti Europian rikonfirmon ‘zgjedhjet 217- legjitime’; rasti në media, i izoluar
Në konferencën për mediat në Tiranë, kryesuesi i delegacionit të PE, Tunne Kelam i cilësoi raste të izoluara ato çfarë konstatohen në përgjimet e publikuara në media për blerje të votës, të cilat ...
PE bën thirrje kombëtare: Hyni në Europë, jeni në progres! Refuzoni bojkotin.
-Gjatë konferencës për shtyp të delegacionit 'ad- hoc'  të Parlemantit Europian në Tiranë- Delegacioni i Parlamentit Europian dhe kryesuesi i këtij delagacioni Tunne Kelam e ka shfaqur qartë që...
Faqja 1 prej 3123