Etiketa: is_tag

Mbesa e Musine Kokalarit- shqiptarja e parë anëtare e Parlamentit Evropian
(FOTO: Alba dhe Musine Kokalari)/ Arba Kokalari është shqiptarja e parë që siguron një vend në Parlamentin Europian. Arba jeton në Stokholm të Suedisë dhe është mbesa e Musine Kokalarit. Politik...
Presidenti i PE, Tajani, kërkon ndjesë për lavdërimet ndaj Duçes
Presidenti i parlamentit Europian është detyruar të kërkojë ndjesë ditën e Enjte për mbrojtjen që i dha Benito Musolinit duke deklaruar se diktatori Fashist do të vlerësohet nga disa arritje pozit...
PE: Opozita ka braktisur votuesit e vet dhe ka vonuar Shqipërinë nga BE
Kryetarja e Delegacionit të PE në Komisionin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Monica Macovei, ka reaguar pas zhvillimeve më të fundit politike në Shqipëri. Në reagim thuhet se S...
Parlamenti Europian rikonfirmon ‘zgjedhjet 217- legjitime’; rasti në media, i izoluar
Në konferencën për mediat në Tiranë, kryesuesi i delegacionit të PE, Tunne Kelam i cilësoi raste të izoluara ato çfarë konstatohen në përgjimet e publikuara në media për blerje të votës, të cilat ...
PE bën thirrje kombëtare: Hyni në Europë, jeni në progres! Refuzoni bojkotin.
-Gjatë konferencës për shtyp të delegacionit 'ad- hoc'  të Parlemantit Europian në Tiranë- Delegacioni i Parlamentit Europian dhe kryesuesi i këtij delagacioni Tunne Kelam e ka shfaqur qartë që...
Basha del i pa zgjidhje nga takimi me PE: ‘Nuk ka asnjë komunikim më, vetëm ‘komunikim i shqiptarëve’, tha.
Sapo është mbyllur takimi i delegacionit të Parlamentit Europian me ‘Opozitën e Bashkuar’. Kryetari i PD, Lulzim Basha me sa duket nuk është marrë vesh as me europianët, edhe pse tha se me ta ka f...
Ka mbërritur në Tiranë delegacioni i PE. Kriza në derë të hapjes së negociatave me BE
Eurodeputetët vijnë para vendimit për hapjen ose jo të bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Pas një ore ata do të takohen në fillim me dy kryetarët e partive më të më...
PE shprehet pro- hapjes së negociatave me Shqipërinë/ Knut Fleckenstein.
Nga: Deutsche Welle/ Parlamenti Europian votoi me 459 vota raportin e vitit 2018 për Shqipërinë. Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein për Deutsche Wellen theksoi, se Shqipëria tani duhet të ...
Parlamenti Europian hap rrugën për liberalizimin e vizave me Kosovën.
Parlamenti Evropian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Pro rekomandimit për heqjen vizave kanë votuar 420 deputetë të Parlamentit Evropian, 186 ishin kundër dhe 22 absetime. Rap...
Parlamenti Europian për herë të parë dënon një komb si Hungarinë, anëtar i BE.
( Orban në PE ditën e mërkurë)/ Parlamenti Europian ka votuar që të vazhdojë ndëshkimin disiplinor të paprecedent kundër Hungarisë mbi të çarën e supozuar të vlerave të bërthamës së BE. Qeve...