Etiketa: is_tag

Ndërron jetë Eduard Kukan, eurodeputet, ish-ministri i Jashtëm i Sllovakisë/ Xhaçka: Kukan, një mik i mirë i Shqipërisë
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, të enjten e 10 shkurtit ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Jashtëm të Sllovakisë, Eduart Kukan. “Eduard Ku...
Parlamenti Evropian zgjedh si presidente konservatoren, Roberta Metsola
Parlamenti Evropian ka zgjedhur avokaten konservatore malteze Roberta Metsola si presidente, në vend të David Sassoli-t – disa ditë pas vdekjes së tij. Ajo është gruaja e parë në 20 ...
Roberta Metsola zgjidhet presidentja e re e Parlamentit Evropian pas vdekjes së Sassolit!
-Gruaja e tretë në histori që mban këtë post dhe drejtuesja më e re në moshë- Matsola, me origjinë nga Malta, ishte në garë me Sira Rego, Kosma Zlotowski dhe Alice Bah Kuhnke, por arriti ta fitonte...
BE në zi/ Shuhet David Sassoli, 65 vjeç, President i Parlamentit Evropian
Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, në moshën 65-vjeçare, është ndarë nga jeta në orët e para të mëngjesit të 11 janarit. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i tij p...
Komitetit të Parlamentit Europian: Si u sajua lajmi i rremë se Rama kishte lejuar importin e 1,300 ton mbetjeve toksike
Komiteti i Parlamentit Evropian për Çështjet e Jashtme publikoi pak ditë më parë një raport të hollësishëm lidhur me publikimin e Fake News dhe Dezinformimin në Ballkanin Perëndimor në kohë pandem...
Parlamenti Evropian fshin deklaratën e 3 eurodeputetëve kundër vendimeve sovrane të Parlamentit të Shqipërisë
Pak orë më parë në faqen online të Parlamentit Europian u publikua një deklaratë të përbashkët, nga Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme David McAllister (EPP, DE), Raportuesi për Shqipërinë ...
Edhe presidenti i PE, Sassoli, në karantinën e anti COVID-19; vet izolohet
Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli, ka thënë se ai do të punojë nga shtëpia për dy javët e ardhshme pasi vizitoi Italinë në fundjavë dhe do të ndjekë masat për vetë izolim. Sassol...
Sassoli-Rama/ Presidenti i PE-së: “Ndodhi një ngadalësim për negociatat’, Por ‘fillojmë përsëri!’.
Gjatë një konference të përbashkët në kryeministri, mes Edi Ramës dhe Presidentit të Parlamentit Europian, David Sassoli, ky i fundit u shpreh se “JO-ja” për negociatat ishte “zhgënjim si për shoq...
Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli nis vizitën në Tiranë.
Presidenti i PE-së, Sassoli ka nisur sot vizitën në Tiranë, ku është pritur nga kryeministri Rama para selisë së qeverisë. Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti Sassoli do të zhvillojë bisedi...
Alba Kokalari nga tribuna e PE: ‘E zhgënjyer nga Macron, duhet t’i mbështesim Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut!’.
Deputetja suedeze me origjinë shqiptare në Parlamentit Evropian, Arba Kokalari, deklaroi gjatë seancës plenare të PE se është thellësisht e zhgënjyer nga vendimi i presidentit francez, Emmanuel Ma...