Etiketa: presidenti

Presidenti i vjen rrotull vrasjes së të huajit
Frrok Çupi Plot një vit, fantazma e një vrasjeje është vërtitur mbi qiellin tonë të trazuar. Presidenti është shfaqur si Makbethi me kokën e mbretit në duar. Por vetëm sot, në ditën e fundit të vit...
PSE PRESIDENTI, NGA BUNKER, U KTHYE NË ‘LEPE- PEPEQE’?
Koment/ Gjatë gjithë ditës sot, presidenti Ilir Meta (edhe përmes zëdhënësit), para imazhit të të tjerëve është shfaqur si një ‘zot shtëpie’ që ka dalë te dera dhe bën ‘duanë’ e cilitdo. Ilir M...
Presidenti Meta në Prokurori për shpjegime mbi padinë ndaj Dvoranit. Nëse padia del ‘fake’, atëherë presidenti kallëzohet penalisht.
Koment/ Presidenti i Republikës Ilir Meta dëshmon në Prokurorinë e Tiranës për kreun e KED Ardian Dvorani. Në orën 12:09 Presidenti ka mbërritur në Prokurori për të dhënë dëshminë e tij, i shoq...
Jemi para një ‘bombe’ në Presidencë. Meta nuk largohet pa dëme
Nga: Laert Skiro/ Koment/ Deri më sot Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vetëm në gjysmën e dytë të vitit i ka shkaktuar vendit disa dëme shumë të mëdha: Duke shkelur Kushtetutën  nxori një...
Noteri ka vlerë ligjore si Presidenti. Sadushi komenton betimin e zonjës Vorpsi para Noterit
Kryetarja e Dhomës së Noterëve, Mimoza Sadushi ka folur pas betimit të Arta Vorpsit para Noterit, Miranda Xhemalçe. Ajo shprehet se noterja  në fjalë ka bërë detyrën dhe veprimet e saj janë të lig...
Arta Vorpsi bën betimin te Noteri dhe paraqitet në Gjykatën Kushtetuese. Bertimin e dërgon me postë te Presidenti.
E votuar nga Parlamenti si anmëtare e Gjykatës Kushtetuese, zgjedhje që u përshëndet edhe nga aleatët ShBA, BE dhe Gjermani, Arta Vorpsi  ka bërë betimin si anëtare në Gjykatën Kushtetuese, por te...
Anëtaret e reja të Gjykatës Kushtetuese, “peng” i betimit në Presidencë
-Maxhoranca: Ka zgjidhje ligjore nëse bllokohen- Të votuara nga Kuvendi dhe të përshëndetura nga përfaqësitë diplomatike të SHBA dhe BE, anëtaret e reja të Gjykatës Kushtetuese, që të marrin zy...
Kuvendi miratoi dy anëtaret e Kushtetueses/ Presidenti reagon ashpër dhe me cinizëm; e quan ‘Ramaformë’
Gjatë punimeve sot në seancë Parlamentare janë miratuar edhe dy anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, duke bërë hapa vendimtarë drejt ngritjes së Gjykatës Kushtetuese Pasi Kuvendi ka votuar për mira...
Ulsi Manja: ‘Arsyetimi i presidentit Meta- dashakeq, tenton bllokimin e Gjykatës Kushtetuese’.
Kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja iu përgjigj deklaratave të presidentit Ilir Meta nga parlamenti ku ky i fundit është shprehur se radha për përzgjedhjen e anëtarit të Gjykatës Kushtetueses ...
Venecia: Anulimi i zgjedhjeve, Presidenti nuk e ka të drejtën
Raporti i Komisionit të Venecias, komenton se anulimi i datës së zgjedhjeve ndikon në të drejtën e zgjedhjeve, që është e drejtë e njeriut dhe anulimi apo shtyrja e datës së zgjedhje duhet bërë me...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »