Etiketa: shqiptaret

Serbia arreston 4 persona që sulmuan dy të rinjtë shqiptarë
Katër persona janë arrestuar për shkak të sulmit ndaj dy shqiptarëve që ndodhi në qytetin serb të Novi Sadit mes natës së shtunë dhe të diel, ka thënë ministri serb i Punëve të Brendshme, Nebojsha...
S’janë gjë shqiptarët.
Frrok Çupi/ Po të mos kishin këtë mbresë, të huajt nuk do t’i nisnin turbullirat e botës duke përdorur shqiptarët të parët... Mirëpo ata, edhe pse të pa mbledhur në një dhomë ‘kongresi’, i bënë njëri...
Thirrja në Maqedoni “Shqiptar i mirë është shqiptari i vdekur”, Ministria e Jashtme proteston
Thirrjet antishqiptare dhe raciste që u dëgjuan një ditë më parë në Krushevë, janë dënuar edhe nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë. Para syve të presidentit të Maqedonisë G...
Shqiptarët rrinë në punë 48 orë në javë; si askush në Europë. Jemi në komunizëm për nga sistemi i orëve të punës.
Është më e sakte kur thuhet se shqiptarët “rrinë në punë”, se sa të thuash “punojnë” 48 orë në javë. Sepse kjo e lidh më mirë kohën e gjatë në punë me sistemin komunist dhe produktin minimal që me...
Shqiptarët e Floridas nuk pranojnë të largohen nga ‘Irma’; edhe këtu të përçarë
Nga Lek Gjoka ... Në shtetin e Floridës jetojnë mbi 50 mijë qytetarë shqiptarë ku pjesa me e madhe janë stabilizuar dhe janë bërë një me qytetaret e tjerë të Floridës sidomos brezi i ri . Dukë ...
Shqiptarët, kombi që shpenzon ‘për qejf’/ INSTAT
Si një popull mesdhetar, shqiptarët nuk kursejnë për t’u argëtuar edhe pse janë të varfër. Të dhënat e INSTAT tregojnë se në vitin 2015 kategoria “Arte, argëtim dhe çlodhje” zinte 2.47% të vlerës ...
Grupet kriminale shqiptare kontrollojnë mbi trafikun e drogës në Britani
( FOTO: Mathew Horne, zëvendës drejtor i Përgjithshëm i NCA- Londër)  Sipas një raporti kriminalistik të përpiluar nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA-National Crime Agency) e të publikuar nga...
VIDEO/Huffington Post: Tre heronj shqiptarë shpëtuan disa njerëz në terrorin e Londrës.
Gazeta e njohur amerikane ‘Huffington Post’ ka intervistuar Mark Stembridge- një pronar të një nga restaurantet londineze që ndodhet në zonën ku tre xhihadistë vranë 7 vetë dhe plagosën 48 të tjer...
Në tërmetin e Italisë vdiq një dhe u plagosën shtatë shqiptarë/ Mediat
Gjatë tërmetit të fuqishëm që përfshiu sot, herët në mëngjes, Italinë Qendrore kanë mbetur të plagosur edhe pesë shqiptarë. Të plagosurit ndodhen në Amatrice, një qytet malor që u përfshi nga godi...