Etiketa: teatri

Basha hedh dorashkën për një marrëveshje të re me Ramën: ‘Duam qeveri të hapur’, dhe ‘bashkëjetesë demokratike’- tha Basha.
Koment/ Në një aktivitet të titulluar “Arti në mbrojtje të demokracisë”, kreu i PD, Lulzim Basha tha se aleanca për mbrojtjen e Teatrit është një kauzë e drejtë dhe një shembull frymëzues. “Ale...
Pasi ‘mbrojtën’ me sukses Teatrin, artistët i drejtohen Unazës së Re. “Mos u tundni!”, tha Licaj
Në ditën e 17 të protestës së tyre, banorëve të zonës së ‘Astirit’ të cilët preken nga projekti i Unazës së Re u janë bashkuar edhe aktivistë të shoqërisë civile si dhe artistë të cilët janë kundë...
PARLAMENTI I HAP RRUGË TEATRIT TË RI QË DO TË NGRIHET MBI GËRMADHAT E TË VJETRIT
Seanca e sotme Parlamentare ka pranuar në rendin e ditës edhe ligjin e ri për ndërtimin e një Teatri të Ri në Tiranë, pikërisht në truallin ku ndodhet sot ‘Teatri Kombëtar’. Projektligji ka koh...
Kapërcehet dekreti i presidentit, ligji i ‘Teatrit’- direkt në seancë plenare në Kuvend.
Një nga anëtarët e Komisionit Parlamentar që mori sot në dorë dekretin e Presidentit, ish ministri Beqaj tha se ‘ka më shumë lojë fjalësh’. Komisioni i Veprimtarive Prodhuese ka rrëzuar sot dek...
Presidenti Meta kthen për herë të dytë Ligjin e ‘Teatrit’.
Mbërrin për herë të dytë në Kuvend dekreti i presidentit Ilir Meta për Teatrin Kombëtar. Në nisje të seancës plenare, kryetari i Kuvendit, Ruci njoftoi  se në Kuvend është depozituar dekreti i Pre...
Rama: Plani për Teatrin ishte bërë nga PD gjatë qeverisjes së saj; do ta bënte pallat të një deputeti.
Kryeministri Rama ka nxjerrë edhe shkresë surprizë nga foltorja e Kuvendit gjatë seancës parlamentare të ditës. Ai tha se në kohën kur Basha drejtonte Bashkinë e Tiranës, Florion Mima i kishte dër...
Debati ‘pa bukë’, por ‘me teatër’, ka nisur rrugëtimin e dytë
Rrugëtimi i parë i debatit politik mbi shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një Teatri të ri, zuri gati gjysmën e parë të vitit ku jemi. Në stinën e nxehtë të verës ndaloi; opozi...
Komisioni Europian- as me Teatrin, as kundër Teatrit…
Letrën e ardhur nga KE tani të gjitha palët mund ta marrin në favor të secilit... Komisioni Europian ka dhënë dakordësinë e tij për amendimin e ligjit për Teatrin Kombëtar në Tiranë, por njëkoh...
FATMIRËSISHT, NJERËZIT JANË NAIVË
Frrok Çupi/ Pse na duket, apo vërtet njerëzit janë më naivë se kurrë, pikërisht tani? Ndoshta, të gjithë- jo e jo- por as shumica nuk e dinë se që në filozofinë e lashtë ishte thënë: ‘njerëz, kur ...
Robert Ndrenika: ‘I dashur Luli, eja të shembim me mina kullën e stadiumit’.
Aktori Robert Ndrenika iu është bashkuar reagimeve për shembjen e Teatrit Kombëtar, ndërsa i është kthyer kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Ndrenika ironizon Bas...
Faqja 1 prej 41234