Etiketa: termeti

Kosova do të japë 200 mijë euro për Shqipërinë në Konferencën e Donatorëve.
Qeveria e Kosovës do të zotohet sot se do të japë 200 mijë euro për Shqipërinë në Konferencën e Donatorëve, që po organizohet nga Komisioni Evropian në Bruksel, për të ndihmuar Shqipërinë pas tërm...
BE, 100 milionë euro nga buxheti për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit
Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen teksa deklaroi se Bashkimi Europian do të japë 100 milionë euro nga buxheti i saj për projektin e rindërtimit, dha mesazhe të forta për shqip...
Tërmeti nëTurqi: Numri i të vdekurve shkon në 38.
(Një vajzë dyvjeçare nxirret e gjallë nga gërmadhat pas 24 orë) Ka shkuar në 38 numri i viktimave nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Sipas të dhënave zyrtare të autoriteteve numri i të plag...
Tërmeti në Turqi, rritet numri i viktimave: 22 të vdekur dhe 1030 të plagosur.
Dje në mbrëmje u tha se numri i viktimave ishte 15 pas tërmetit në Turqi; por fatkeqësisht, numri po rritet. Sot në mëngjes është njoftuar se janë 22 të vdekur dhe 1030 persona të plagosur. Ky ...
Burg për 7 nga 30 të arrestuarit e tërmetit në Tiranë
-Ish-kryekomunarët e Farkës dhe Kasharit do të qëndrojnë në qeli- 7 nga 30 të arrestuarit për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit në kryeqytet do të qëndrojnë nën masën e arrestit me burg. Mes pe...
Tërmeti në Tiranë/ Ndalohen 38 persona ‘të dyshuar’, mes tyre dy ish-kryetarë të komunave Farkë e Kashar
Prokuroria e Tiranës ka firmosur 38 urdhra-ndalimi për pasojat e tërmetit, prej të cilave, policia ka ekzekutuar deri në mbrëmjen e së martës 27 prej tyre. “Dhjetëra ish -zyrtarë të komunave Fa...
Turqia do të ndërtojë 500 banesa në Laç, Rama: Do të zëvendësohen godinat e rrënuara nga tërmeti
Sot paradite, kryeministri Edi Rama priti ministrin turk të Mjedisit, Murat Kurum, me të cilin nënshkroi marrëveshjen e bashkëpunimin për ndërtimin e 500 banesave nga Turqia, pas goditjes nga tërm...
Rama zbulon defektin e lashtë të pushtetit: “Mes njerëzish ka vlera të mëdha, por që shpesh nuk i shikojmë”.
Koment/ Këtë frazë e lëshoi kryeministri Rama, teksa po i jepte dekoratën më të lartë njërit prej zjarrfikësve që nuk kurseu as veten për të shpëtuar jetë njerëzish gjatë vuajtjes nga tërmeti. ...
Do të fshijmë nga faqja e dheut banesat e mjeruara, nga janari nis qendërzimi qytetës
I pranishëm në mbledhjen e Komitetit Ndërkombëtar të Rindërtimit, kryeministra Rama duke folur për procesin e qendërzimit të banesave tha se: “Një gjë dua ta theksoj, marr shembull Laçin, ka një p...
Rama inspekton punimet në pallatet e goditura nga tërmeti. Punimet sipas Eurokodit
Financimi i pallateve të dëmtuara po bëhet nga vetë ndërtuesit, por sipas standardeve të Eurokodit Në zonën e plazhit në Durrës kanë nisur punimet në pallatet e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntor...
Faqja 1 prej 1112345...10...E fundit »