Etiketa: turqi

Kosova mund të paguajë çmim të lartë për liderët e tyre që shkelën të drejtat e njeriut me deportimin e turqve.
-Familjarët e turqve të deportuar kërkojnë drejtësi dhe azil në Kosovë- Sevda Günakan nuk e ka parë babanë e saj, që nga koha kur është arrestuar dhe deportuar nga Kosova për në Turqi në fund t...
Opozita më e gjerë turke bashkohet kundër presidentit Erdogan për zgjedhjet e qershorit.
( FOTO: Meral Akşener, lidere e partisë ''İyi" dhe Kemal Kılıçdaroğlu, kryetar i partisw Populli Republikan (CHP). Fotograf: Adem Altan/AFP/Getty Images)/  Partitë kryesore të opozitës në Turqi...
Erdogan i Turqisë shpall zgjedhje të parakohshme në 24 qershor 2018.
Turqia  do të mbajë zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare në 24 qershor. Zgjedhjet e afruan nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan, nga Nëntori 2019- në qershor 2018. Ai ka udhëhe...
A është Edi Rama ndërmjetës mes Erdogan dhe Thaçit?
Tensionet e krijuara mes Kosovës dhe Turqisë pas deportimit të gjashtë shtetasve turq kanë sjellë në Tiranë Hashim Thaçin. Presidenti i Kosovës është takuar në kryeqytet me Kryeministrin Edi Ra...
Erdogan i Turqisë kërcënon kryeministrin Haradinaj të Kosovës
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka kërcënuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi ky i fundit shkarkoi nga detyra Ministrin e Brendshëm dhe Drejtorin e AKI-së. Këto shkark...
Çuditet media turke: “Kosova e para në botë që kapi gylenistët!”
Në titullin “Agjencia Turke e spiunazhit, me ndihmën e Kosovës, kap gjashtë të dyshuar të lidhur me FETO” gazeta turke “Hurriyet” duke u thirrur në burimet e shërbimeve të sigurisë shkruan se gjas...
“Ujku i Detit” është nga Patosi
Met Kanani, i cilësuar nga Turqia si ‘Eskobari shqiptar’, i arrestuar të martën pas 6 muajsh hetime, “është një ndër eksponentët e trafikut të drogës më të fuqishëm të jugut, me origjinë nga Patos...
Në Turqi kapet ‘Eskobari shqiptar’ i Dytë, si të thuash në range ‘Sulltan Mehmeti i Tretë’. FOTO
Duket sikur këta trafikantët kanë ndërtuar piramidat e tyre familjare dhe mafioze. Pas ‘Eskobarit’ të Parë, tani kapet ‘Eskobari i dytë’. Mund të kapen të tjerë dhe të gjithë do të kenë një numër ...
Sulmet ajrore turke mbi Siri: Vriten 36 ushtarakë sirianë pro-qeveritarë.
Të paktën trupa pro-qeveritare Sirianë janë vrarë gjatë një sulmi ajror i forcave turke në rajonin Afrin, sipas grupeve të monitoruesve. Sulmi kishte si objektiv kampin e Kafr Jina në rajonin v...
Turqia kërcënon se do të mbysë anijen Italiane
Qeveria e Qipros ka akuzuar ushtrinë Turke se po kërcënon të mbysë anijen që po bën kërkime për naftë dhe gaz natyral në brigjet Qipriote. Anija, Saipem 12000 e kompanisë Italiane, Eni, kohët e...
Faqja 10 prej 16« E para...89101112...E fundit »