Etiketa: ushqimi

Tumori: Shkencëtarët mohojnë lidhjen me mishin e kuq, por ja sa mund të hahet
Një pjesë e madhe e të dhënave kanë rivlerësuar tezën se konsumi i tepërt i mishit të kuq është i lidhur me zhvillimin e tumoreve, veçanërisht të sistemit tretës. "Të dhënat e vitit 2015 mbi bazën...
Pesë lek për ushqime, gjithçka tjetër për “luks”
Edhe pse gati gjysma e shpenzimeve të familjeve shqiptare shkojnë për ushqime, ato janë treguar të kursyera në tremujorin e parë të vitit 2018, teksa indeksi i shitjes me pakicë të produkteve ushq...
Eurostat: Shqiptarët punojnë dhe ushqehen, tepron shumë pak. Ekzemplari kamboxhian i Europës.
Realisht, në periudhën e tmerrshme të sundimit të Pol Potit në Kamboxhia, fshatarët  robtoheshin fushave për të siguruar bukën e gojës; kush e arrinte- arrinte. Të tjerët i kanë eshtrat fushave pë...
Ushqimi mund të ndikojë në përhapjen e kancerit, sipas shkencëtarëve në Cambridge
Ka prova në rritje që tregojnë se ushqimi në pjatën tuaj mund të ndryshojë rritjen e  kancerit dhe përhapjen e tij, thanë shkencëtarët e Cambridge. Kërkimet në kafshë, të publikura në të përdit...
11 shqimet me te mira për mëlçinë
Mëlcia luan rol kyc ne funksionin fiziologjik te trupit. Ajo na shpeton nga helmet e perditshme dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Eshte laboratori kryesor i perpunimit te lendes se pare. Nje melc...
Vezë të prishura, pork vrasës, burger kali: Dështimi i Lëvizjes së Lirë të Ushqimit në Europë
Ndërsa media Britanike është bazuar në të ardhmen e mundshme të importit të ushqimit nga Shtetet e Bashkuara pas Brexit, një skandal i vërtetë i ushqimit po zhvillohet në Europë. Autoritetet e Bel...
Mund të dobësohesh edhe duke ngrënë, por çfarë? Kjo është çështja.
  Mjafton të zgjedhësh ushqimet e duhura, pra ushqimet që djegin yndyrna, kështu mund të dobësohesh edhe duke ngrënë. Nëse keni disa kile më shumë, por asnjë dëshirë për të bërë dietë, ...
Ushqimet mrekullibërëse: Çintoksikoni organizmin.
  Organizmi duhet të pushojë herë pas here duke ngrënë më pak, duke u përtypur mirë dhe duke agjëruar.   Sipas mjekut nutricionist Michel Chast, ushqimi ynë ka ndryshuar shumë. ...
6 ushqime që nuk duhen porositur kurrë në restaurant/ FOTO
  1.Kurrë mos porosit peshk ditën e  Hënë. Sipas Anthony Bourdain, çdo javë restorantet porosisin peshk të Enjtën ose të Premten, për ta pasur të shtunën dhe të dielën. Të hënën mund ...
Çfarë nuk duhet bërë kurrë për të rënë në peshë?!…
99% e dietave janë ndërtuar me qëllim që të bëjnë një lojë të vogël për të mashtruar trupin dhe për ta manipuluar që të humbë peshë. Në më të shumtën e rasteve kot mendoni se manipuluat. Loja q...
Faqja 1 prej 212