Nxehtësia mund të luftohet duke zgjedhur ushqime të lehta frutash dhe perimesh, një burim i vitaminave dhe mineraleve të vlefshme. Këtu janë këshillat e nutricionistëve për një dietë anti-i nxehtë

Nga: Mariangela Cutrone 

Nxehtësia përveluese e këtyre ditëve mund të luftohet në tryezë me ushqimin e duhur.

Ai përfshin ushqime të lehta por në të njëjtën kohë ushqyese pa hequr dorë nga aroma e shijshme. Nutricionistët këshillojnë që në këtë periudhë të hani shumë sallata, makarona të ftohta, mish të payndyrshëm dhe peshk, krem bishtajoresh, kos, smoothie, sallata frutash dhe mbi të gjitha shumë fruta dhe perime sezonale. Ju duhet të mbusheni me shumë ujë, por edhe me substanca të veçanta të quajtura karotenoide. Ato përdoren për të mbrojtur lëkurën gjatë ekspozimit në rrezet e diellit. Në fakt, ato kundërshtojnë plakjen e saj dhe e mbrojnë atë nga djegiet e mundshme.

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të mungojnë nga dieta jonë e përditshme kur është shumë nxehtë:

Shalqini: që zakonisht quhet bostan, është fruti ekselencë anti -i nxehte. E pasur me antioksidantë. Është i përbërë nga më shumë se 90 përqind ujë por është gjithashtu një burim i një larmie të madhe vitaminash A, C, B dhe B6 dhe kripërave minerale si kaliumi dhe magnezi. Aleatë te shkëlqyeshëm për ata që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut. I dobishëm për të luftuar humbjen e ujit dhe per tu dobësuar;

Kastraveci: i përbërë nga 96 për qind ujë është i pasur me vitaminë C, aminoacide dhe kripëra minerale të rëndësishme si kalium, kalcium, fosfor dhe natrium. Është freskuese dhe ka një efekt diuretik;

Pjeshka: burim i kaliumit dhe hekurit. Eshtë e pasur me vitaminë C. Pak laksativ dhe diuretik, ka veti freskuese.Falë pranisë së kalciumit dhe kaliumit është gjithashtu mineralizuese, tonifikuese dhe restaurues:

– Pula: është një mish pa dhjamë me përmbajtje të shkëlqyeshme të proteinave. E pranishme në shumë dieta të dobësimit. Ajo gjithashtu përmban natrium, kalium, fosfor, magnez, hekur, selen dhe vitamina B1, B2 dhe PP. Rezulton e lehtë dhe lehtësisht e tretshme edhe kur bën mot i nxehtë;

Merluci: peshk i lehtë dhe i pasur me proteina. Ka një aromë shumë delikate. Pikërisht për këto karakteristika, është gjithashtu i përshtatshëm për të ushqyer fëmijët.

Më në fund, nutricionistët rekomandojnë të shmangni vaktet komplete me pjatat e para, të dyta, kontornot dhe frutat. Më mirë të preferoni pjatat unike. Idealja është të hani pak dhe shpesh. Spërkatini gatimet me vaj ulliri ekstra të virgjër të pagatuara. Shmangni te skuqurat dhe kondimentet që janë shumë të elaboruar dhe të pasura me yndyrë. Konsumoni pak kripë sepse ka tendencë të mbajë lëngjet. Zëvendësojeni atë me atë të jodizuar.

Për ta mbajtur trupin të hidratuar, duhet të pini të paktën dy litra ujë në ditë. Shmangni alkoolin dhe pijet superalkolike që stimulojnë djersitjen. Ato ngadalësojnë thithjen e vitaminave. Ato gjithashtu kanë tendencë të dehidratojnë. Mos e teproni me pije të gazuara dhe me sheqer. Mundohuni të pini më pak kafe dhe pije me bazë çaji që priren të rrisin vazokonstruksionin dhe diurezën duke shkaktuar dehidratim.

VERITAS.COM.AL/