Kampioni nëntë herë i botës Valentino Rossi mbush 41 vjeç dhe ky mund të ishte sezoni i tij i fundit në motogp dhe me një moto zyrtare

Nga: Marco Gentile 

Valentino Rossi mbush sot 41 vjeç dhe megjithëse nuk ka fituar një titull botëror që nga viti 2009, një poshtërsi për një kampion të kalibrit të tij është gjithmonë në gojët e të gjithëve.

Tifozët e fenomenit të Tavullias, disa ditë më parë, duhej të mblidhnin një lajm “të keq”: Doktori që nga viti 2021 nuk do të ketë më moton zyrtare Yamaha që me të drejtë do të kalojë në duart e më të riut Fabio Quartararo,i freskët dhe i motivuar,lindur në 1999.

Valentino si zotëri që ka qene gjithmonë e ka treguar veten të qetë dhe të përmbajtur dhe edhe kësaj radhe ai gjithashtu ka dëshmuar se është një kampion edhe jashtë pistës: “Yamaha më kërkoi që në fillim të vitit të merrja një vendim për të ardhmen, më duhet më shumë kohë.Jam i lumtur që nëse vendos të vazhdoj Yamaha do të më mbështesë duke më dhënë një moto zyrtare dhe një kontratë të pilotit factory.Objektivi? Të përpiqemi të jemi konkurrues këtë vit “.

Rossi sinqerisht pranoi se në motogp duhet të jesh konkurrues dhe se nëse ai nuk është më konkurrues ai madje mund të tërhiqet , një ngjarje që ndoshta i frikëson më shumë fansat e tij: “Kundërshtarët e mi janë shumë të fortë dhe unë jam më i vjetër. Por instinkti është i njëjti. Dhe e kuptoj, sepse nëse nuk do të ishte kështu do të ishte vërtet për të thënë boll “.

Numra prej fenomeni

Valentino garon në motoçikleta që nga viti 1996, nga mosha 17 vjeç dhe në këto 23 vjet karrierë, këtë vit do të fillojë të 24-tën, ai ka bashkuar numra të pabesueshëm dhe jo vetëm për nëntë titujt botërorë të vendosur në tabelën e buletinit midis 125, 250, 500 dhe Motogp. 41-vjeçari nga Pesaro ka zhvilluar gjithsej 402 gara komplesive,duke fituar 115,ka marrë 234 vende te tjera ne podiume dhe tejkaluar 62,000 pikë në përgjithësi. Rossi gjithashtu ka marre 65 pole positione dhe 96 xhiro të shpejta.

Doktori ka fituar nëntë tituj botëror midis 1997 dhe 2009 ndërsa në dhjetë vitet e fundit ai ka pësuar disa pengesa që e kanë bërë atë të ndalet në kuoten nëntë me Marc Marquez i cili këtë vit synon ta barazojë atë dhe më pas ta tejkalojë atë përfundimisht në 2021 edhe pse mosha është nga ana e pilotit spanjoll nga Cervera i cili pikerisht nesër do të mbushe 27 vjeç,14 vjet më i ri se Rossi.

Dhjetë vjet të zeza

Midis 2010 dhe 2019, siç u përmend, Valentino vuri së bashku një vend të tretë, një të shtatë dhe një të gjashtë në periudhën dy-vjeçare katastrofike në Ducati dhe në vitin 2013 ai përsëri u kthye në Yamaha ku fitoi vendin e katërt. 2014-a, 2015-a dhe 2016-a ishin tre vite të djegura me fenomenin italian që arriti pas Marquez në 2014 dhe ne 2016 ishte pas spanjollit tjetër Jorge Lorenzo, me polemika të pafundme kundër Marquez dhe kundër vetë Lorenzos nga ana e Rossit , në 2015.

2017-a ishte një vit anonim i mbyllur me vendin e pestë ndërsa në vitin 2018 pati një fillim duke e mbyllur i treti pas Marquez dhe Doviziosos. Sezoni i kaluar, më në fund, ishte një nga më zhgënjyesit si ato që luajti me Ducatin dhe këtë vit një tjetër Valentino do duhet për të ngritur kokën dhe të përpiqet të kryeje mrekullinë në 41vjec: atë të luftimit në krye për të fituar titullin e dhjetë botëror në historinë e tij. Nuk do të jetë e lehtë por Doktori do të duhet ta provojë të japë një emocion të fundit për miliona tifozët e tij në Itali dhe në botë.

VERITAS.COM.AL