Helmut Kohl, ish kancelar dhe arkitekt i ribashkimit të Gjermanisë në vitin 1190, ka vdekur sot në moshën 87 vjeç.

Kohl e drejtoi Gjermaninë për  16 years (nga 1982 to 1998). Ai është lartësuar me bashkimin e Gjermanisë Lindore dhe Gjermanisë Perëndimore pas rënies së Murit të Berlinit.

Së bashku me aleatin e tij Francez, President Francois Mitterrand, ai mori përgjegjësinë  për prezantimin e euros.

Shefi i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka urdhëruar institucionet e BE që të ulin flamurin në gjysmë shtizë.

“Vdekja e Helmut më ka lënduar rëndë” shkroi Juncker në Twiter. “Udhërrëfyesi im, miku im, esenca për Europën, ai do të na mungojë shumë, shumë”.

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara, George HW Bush bëri homazhe para burrit që ai njohu në detyrë gjatë viteve 1989 deri 1993, si një “mik i vërtetë i lirisë’ dhe “një nga liderët më të mëdhenj të pas- luftës në Europë”.

Veritas.com.al/