Kush mbjell erën do të korrë stuhi. Pra, skenat e djeshme në Capitolin e Shteteve të Bashkuara kujtojnë nga afër atë që ndodhi në Sheshin Maidan, kur turma mbushi sheshin kryesor të kryeqytetit Ukrainas për të kontestuar rezultatin e zgjedhjeve, sepse ato ishin prishur nga manipulimet, saktësisht ajo që ndodhi dje në Capitolin Amerikan

Nga Maidan në Capitol

Edhe në Maidan sulmuan Parlamentin, por atherë politikanët dhe mediat të cilët sot janë skandalizuar nga ajo që ndodhi kërkuan nga pushteti të dorezoheshin për të “dëgjuar sheshin” dhe për të hapur një dialog me të.

Atëherë, askush nuk i vuri re flamujt neo-nazistë që tundeshin nga era në Sheshin Maidan, aq më pak media dhe politikanët që i tregojnë protestuesit pro-Trump si fashistë.

Jo vetëm Maidan, kërkesa për të dëgjuar sheshin u përsërit edhe në Egjipt, Libi, Bjellorusi dhe në revolucionet e tjera të bekuara nga Washingtoni.

Për më tepër, në raste të tilla tutorëve të rendit iu kërkua me forcë të shmangnin dorën e rëndë. Aq sa vrasja e disa demonstruesve shkaktoi një skandal te madh.

Vrasja e katër protestuesve pro-Trump – e tmerrshme videoja e gruas së vrarë me gjak të ftohtë brenda Capitolit – nuk ka ngjallur tmerr mbi çështjen,përkundrazi. Një incident i thjeshtë. Katër të vrarë në një mbrëmje të vetme janë shumë. Padyshim që kishte një licencë për të vrarë pa paralajmërim në të ardhmen.

Dyshimet

Thënë kjo, dyshimet mbeten: a mund të besohet vërtet se mund të hyhet në Capitolin e Shteteve të Bashkuara me kaq lehtësi? Megjithëse demonstrata ishte njoftuar për ditë me radhë, në horizont nuk kishte asnjë oficer policie … Në një video mund të shihni një oficer i cili, me një shkop në dorë, kundërshton një turmë që hyn qetesisht në dhomat më të mbrojtura në botë. …

Ka diçka të çuditshme në të gjithë këtë. Sikur dikush ta kishte lënë fushën të lirë. Sigurisht që sulmi ndaj Capitolit nuk e ndihmon Trumpin, i cili, ndërsa gëzohej për demonstratat, padyshim që kërkoi përmbajtje në disa raste. Sa e çuditshme mbetet që tweetimi i tij që u kërkon njerëzve të “shkojnë në shtëpi” është hequr nga menaxhuesit e mediave sociale.

Mbetet një tweetim tjetër nga Trump,i cili thotë: “Ju lutemi mbështesni policinë tonë të Capitolit dhe forcat e rendit. Unë jam vërtet në anën e Vendit tonë. Rrini te qete! “.

Ftesa, që media i ka harruar, në mënyrë që të mbetet imazhi i një presidenti te grushtit te shtetit, i cili si i tillë rrezikon pasojat e rastit.

Trump i deboluar

Ajo që ndodhi dje nuk ndikoi aspak në ratifikimin e emërimit të Biden nga Kongresi, por vetëm u vonua. Ndërsa iniciativat ligjore të ekipit Trump për të përmbysur gjërat, si zakonisht, janë penguar.

Republikanët e Pensilvanisë dhe Arizonës, në fakt, duke mos arritur të njohin rezultatin e zgjedhjeve të vendosura nga autoritetet kompetente si të ligjshëm, i dërguan Kongresit një listë alternative të delegatëve.

Një iniciativë pa asnje shpresë suksesi, aq sa iu refuzua dërguesit pa vonesë.

Shpresa e mbetur e ekipit Trump tani mbeshtetet në një kod të Kushtetutës, i cili shpjegon se nëse deri në datën zyrtare të inaugurimit të presidentit nuk ka ende siguri për të, të gjitha procedurat e mëparshme do të deklarohen të pavlefshme,duke ja vendosur zgjedhjen vendimtare Kongresit.

Jo të gjithë anëtarët e asamblesë do të votonin, por vetëm një për çdo shtet, i zgjedhur me zgjedhje të brendshme për asamblenë. Nëse arrihej tek kjo, republikanët do të kishin shumicën dhe ekipi i Trump ka siguruar referentin e tij se ai do të rizgjidhet.

Në realitet, edhe kjo duket një iluzion tjetër i devotshëm, duke qenë se shumë republikanë tashme kanë braktisur anijen që po fundoset dhe mund të votojnë Biden. Sidoqoftë, gabime ekipi i presidentit mori shumë, duke arritur ta bëjë atë të humbasë një zgjedhje të fituar (kandidati më i votuar në historinë e Shteteve të Bashkuara, nëse kishte vërtet të drejtë për manipulimin ).

Për më tepër, pas asaj që ndodhi dje, Trump rrezikon të deklarohet i rene si president në sajë të një amendamenti të Kushtetutës. Eventualitet mbi të cilin duket se po këshillohen anëtarët e Kongresit, përfshirë edhe Republikanët.

Beteja ekzistenciale

Me pak fjalë, këto janë ditë të ngarkuara për Shtetet e Bashkuara. Mbështetësit e Trump thonë se beteja sapo ka filluar dhe mund të kenë të drejtë.

Për të mbështetur Biden është një botë virtuale, ajo që dominon Teknofinanca dhe media kryesore, për të mbështetur Trump është një botë e vërtetë, duke përfshirë shumë blogerë që kanë zëvendësuar folësit antikë të radiofonike të cilët në filmat e vjetër të Hollivudit u celebruan si lajmëtarë të lirisë amerikane.

Një botë antike që i druhet Fuqise se re. Dhe kjo i jep betejës një notë ekzistenciale, me gjithçka që e ndjek.

Zhvillime që duhen ndjekur. Ndërkohë, duket se Demokratët kanë fituar zgjedhjet e zhvilluara dje në Georgia, në të cilat ishin në diskutim dy vendet e fundit në Senat. Nëse te dhenat konfirmohen, ata do të marrin shumicën edhe në këtë degë të Kongresit. Për rëndësinë vendimtare të këtij votimi,i referohemi shënimit të mëparshëm.

VERITAS.COM.AL

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.