Përfaqësuesi Demokrat i Kalifornisë, Adam Schiff tha se aeroporti i Kabulit mund të jetë një objektiv i sulmeve terroriste nga ISIS-Khorasan dhe Al Kaeda ndërsa trupat amerikane dhe aleate në terren atje përpiqen të evakuojnë mijëra njerëz që largohen nga Afganistani.

“Unë mendoj se kërcënimi për aeroportin është shumë real, shumë thelbësor … kjo do të bënte një objektiv shumë tërheqës për ISIS-K,” tha Schiff për Fox News pasi mori pjesë në një konferencë të klasifikuar të Afganistanit të hënën.

Vërejtjet e Schiff vijnë pasi skena kaotike janë luajtur në aeroport, ku mijëra njerëz ende presin të ikin nga vendi. Përleshjet u përshkallëzuan me të shtëna armësh, duke bërë që trupat amerikane dhe aleatët të përgjigjen në vendngjarje.

Schiff tha se ishte i shqetësuar për kërcënimin që organizatat terroriste mund të paraqesin për amerikanët dhe aleatët afganë në terren atje.

Demokrati i Kalifornisë u shqetësua se grupet jashtë portave mund të “shkaktojnë kaos që mund të zgjasë qëndrimin e SHBA në një mënyrë që ISIS-K beson se mund t’i përshtatet interesit të tyre”.

“Ky është një rrezik shumë i vërtetë, mendoj, për avionët tanë, për personelin tonë, për njerëzit që janë mbledhur rreth aeroportit,” tha Schiff. “Sa herë që keni një tubim masiv si ai, është një mundësi për pajisje të improvizuara dhe të tjera shpërthyese.”

SHBA deri më tani ka evakuuar më shumë se 48,000 njerëz nga Kabuli, të paktën 3,300 prej të cilëve janë shtetas amerikanë.

 

Por mijëra të tjerë presin evakuimin, duke bërë që disa të spekulojnë se operacioni mund të duhet të vazhdojë pas afatit të 31 gushtit.

VERITAS.COM.AL