Anëtarë të qeverisë kalimtare të Sudanit dhe udhëheqës të tjerë civilë janë arrestuar pas disa raporteve për një grusht shteti ushtarak.

Kryeministri Abdallah Hamdok është mes atyre që raportohet se janë vënë në arrest shtëpiak nga ushtarë të paidentifikuar.

Protestuesit pro-demokracisë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit, Khartoum.

Udhëheqësit ushtarakë dhe civilë kanë qenë në mosmarrëveshje që kur sundimtari jetë- gjatë Omar al-Bashir u rrëzua dy vjet më parë dhe u krijua qeveria kalimtare.

Pamjet video nga kryeqyteti i kombit të Afrikës Veriore treguan protestuesit që mbanin barrikada të ndezura dhe hynin në zonën pranë selisë së ushtrisë. Ka disa raportime për të shtëna me armë, por këto nuk janë konfirmuar.

Një deklaratë nga ministria e informacionit në Facebook tha se ndalimet u kryen nga “forcat e përbashkëta ushtarake” dhe të arrestuarit po mbaheshin në “një vend të paidentifikuar”.

Ministria tha se ushtarët kishin sulmuar selinë e transmetuesit shtetëror, në Omdurman, dhe kishin arrestuar stafin atje.

Ai gjithashtu tha se Hamdok ishte nën presion për të mbështetur një grusht shteti, por po refuzonte ta bënte këtë dhe u kërkoi njerëzve të vazhdonin me protesta paqësore për të “mbrojtur revolucionin”.

I dërguari special i Mbretërisë së Bashkuar për Sudanin dhe Sudanin e Jugut, Robert Fairweather, shkroi në Twitter se arrestimet ushtarake të liderëve civilë do të ishin “një tradhti ndaj revolucionit, tranzicionit dhe popullit sudanez”.

SHBA, OKB, BE dhe Liga Arabe kanë shprehur gjithashtu shqetësim të thellë.

VERITAS.COM.AL