Shtypi austriak shkruan sot se fituesi i vërtetë i zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosje. Pavarësisht kush merr qeverisjen, Ramush Haradinaj apo Albin Kurti, secili pej tyre  do të ketë pengesa në dialogun me Beogradin.

Formimi i Qeverisë do të jetë i zorshëm pas zgjedhjeve, konstaton “Der Standard”, duke shtuar se koalicioni PAN ka arritur një fitore të varfër dhe se asnjëra parti nuk ka fituar vota të mjaftueshme siç është Vetëvendosje, e cila ka arritur t’i dyfishojë votat nga zgjedhjet e kaluara.

Veritas.com.al/