CHARLIE SPIERING

 

Presidenti Donald Trump tha të enjten se ai do të bënte fushatë në Georgia të Shtunën, 5 Dhjetor, për të ndihmuar Republikanët në zgjedhjet e balotazhit të Senatit.

“Unë do shkoj të shtunën në mbrëmje. Unë do të jem në Georgia. Ne do të kemi një turmë të jashtëzakonshme, ”u tha Trump gazetarëve pasi foli me anëtarët e Forcave të Armatosura në një telekonferencë.

Shtëpia e Bardhë sqaroi pas vërejtjeve të Trump se ai do të bënte fushatë në kete shtet të Shtunën, 5 Dhjetor.

Të dy senatorët Republikanë David Perdue dhe Kelly Loeffler përballen me zgjedhje balotazhi më 5 janar, ndërsa Republikanët përpiqen të mbajnë shumicën e tyre në Senat.

“Ndoshta do të shkoj dy herë. Kjo është shumë e rëndësishme që ne të fitojmë ato gara. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm ”, tha Trump.

Trump e përshkroi kundërshtarin Demokrat të Perdue, Jon Ossoff, si një “peshë të lehtë” dhe kundërshtarin e Loeffler, Raphael Warnock, si “komunist apo socialist. Nuk mund ta kuptoj akoma. ”

“Kjo nuk është për Georgian,” tha Trump.

Trump tha se ai paralajmëroi Perdue dhe Loeffler për sistemin e votimit në shtetin e Georgias.

“Dëgjoni, ju keni një sistem mashtrues. Duhet të jesh shumë i kujdesshëm, ”kujtoi ai duke u bërë thirrje atyre.

Trump tha se për shkak të pandemisë së koronavirusit, ai ndoshta do të organizonte një tubim në natyrë në Georgia, ka shumë të ngjarë në një aeroport.

“Ata po kërkojnë per anen e duhur”, tha ai.

Trump kundërshtoi pohimin e një reporteri se ky ishte Falënderimi i tij i fundit në Shtëpinë e Bardhë.

“Epo ne nuk e dimë se çfarë është e fundit – nëse shikon se çfarë po ndodh. … Ata po gjejnë mospërputhje të jashtëzakonshme në vota dhe askush nuk i beson këto shifra. Ato numra janë numra të pasaktë. ”

Ai parashikoi që më shumë prova të manipulimit të votimeve do të dilnin brenda disa javësh.

“Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. Askush nuk dëshiron të shohë llojin e manipulimit që këto zgjedhje kanë prezantuar me të vërtetë, ”tha ai.

Trump tha se do të vazhdojë të kundërshtoje rezultatet e zgjedhjeve, duke vënë në dukje se ish Zëvendës presidenti Joe Biden dhe Sen. Kamala Harris kundërshtuan politikën e tij të “Amerika e para”.

“Ju nuk mund të keni dikë që të marrë detyrën dhe tashmë ata duan të heqin qafe” Amerika e para “.” E dini pse? “pyeti ai. “Për shkak se Kina nuk e do ketë.”

Një gazetar e pyeti Trump nëse ai do të pranonte zgjedhjet presidenciale nëse kolegji elektoral votonte për Biden më 14 dhjetor.

“Do të jetë një gjë shumë e vështirë për ta pranuar sepse ne e dimë se kishte mashtrim masiv, kështu që nëse mund ta bëj apo jo këtë aparat te lëvize shpejt, sepse koha nuk është në anën tonë. Çdo gjë tjetër është në anën tonë. Faktet janë në anën tonë, ”tha ai. “Ky ishte një mashtrim masiv.”

VERITAS.COM.AL