Në moshen 97 vjeç, Princi Philip i Edinburgut rrezikon jetën në makinë.

Në timon te Range Rover-it te tij,akoma bashkëshort energjik i Mbretëreshës Elizabeta, i tërhequr tashme nga jeta publike e Mbretërisë,eshte përplasur pranë rezidencës mbretërore të Sandringhamit kundër një makine tjetër në të cilën udhëtonin dy njerëz dhe ka mbetur mrekullisht i padëmtuar.

Dëshmitarët që ndihmuan Filippin, të dëgjuar nga Bbc, e kane përshkruar si “të ndërgjegjshëm, por të shokuar dhe shumë të tronditur”.

Mbretëresha nuk ka komentuar zyrtarisht por burime te Buckingham Place i referohen një Elizabete “të trazuar”.

Veritas.com.al/

Prince Philip, pictured in December, was breathalysed at the scene

Image result for Britain's Prince Philip, 97, 'shocked and shaken' after crash