Etiketa: is_tag

Rindërtohet qeveria në Londër, Sunak rikthen Cameron, kryeministrin e “Brexit”.
David Cameron ka bërë sot një nga rikthimet më të bujshme në politikën e vijës së parë në Britaninë e Madhe, duke u ulur në karrigen e Sekretarit të Jashtëm. Në një kthesë dramatike të realitet...
Suella Braverman e Anglisë shkarkohet nga posti i sekretares së Brendshme
Suella Braverman është shkarkuar nga posti i sekretares së Brendshme të Anglisë pas komenteve për protestat pro-Palestinës. Sekretarja e Brendshme Britanike akuzoi efektivët blu se protestuesit...
Një plan BE – Britani e Madhe – Shqipëri, shkruan “The Guardian”.
Shqipëria ëshë bërë pjesë thelbësore e një plani europian kundër trafikut ilegal të qenieve njerëzore duke iu përgjigjur një politike të imponuar në samitin e Granadës nga Mbretëria e Bashkuar dhe...
Rusia organizon takim për të drejtat e fëmijëve në Këshillin e Sigurimit, SHBA, Britania dhe Shqipëria largohen nga seanca
Moska përdori presidencën e saj të radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të organizuar një takim jozyrtar mbi fëmijët ukrainas të deportuar me forcë në Rusi, duke u mbrojtur kundër një ak...
Britania reagon ndaj Iranit/ Sunak: ‘Vrasja e Akbarit- akt i pashpirt e frikacak, jam i tmerruar!’.
Kryeministri, Rishi Sunak është shprehur se ekzekutimi i ish-zyrtarit të lartë të mbrojtjes, Alireza Akbari në Iran është akt i pashpirt dhe frikacak, i kryer nga një regjim barbar. Pasi media ...
Incidenti në Kanalin Anglez humbin jetën 3 emigrantë, shpëtohen 43 persona! operacion kërkim-shpëtimi prej 7 orësh
Një burim qeveritar britanik ka thënë se 43 persona janë shpëtuar dhe janë sjellë në Mbretërinë e Bashkuar.Disa nga të shpëtuarit u nxorën nga varka dhe të tjerët nga uji, tha korrespondenti  poli...
Rama telefonatë me Sunak: Emigracioni i paligjshëm, çështje për t’u zgjidhur!
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun britanik Rishi Sunak, pas debatit të ‘ndezur’ që është krijuar prej javësh mbi emigrantët shqiptarë në Britani të Madhe. Bised...
Presidenti Begaj dënon deklaratat e ministres angleze për emigrantët shqiptarë.
Presidenti i Republikës Bajram, nga Kukësi komentoi deklaratat e ministres britanike Suella Braverman, që i quajti shqiptarët që emigrojnë drejt Anglisë si kriminelë. Kreu i shtetit u shpreh se...
Deklaratat e Ramës ndaj ministres britanike, reagon zyra e Rishi Sunak: ‘I jemi mirënjohës Shqipërisë!’.
Kryeministri Edi Rama kritikoi komentet e ministrave britanikë për rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë, duke thënë se Britania po shënjestronte  shqiptarët “si shkak i krimit në Britani dh...
Njerëzit duan qeveri të mërzitshme Sunak, thotë deputeti konservator
Seniori Tory Huw Merriman thotë se një qeveri e Rishi Sunak ka të ngjarë të jetë "më e mërzitshme" - diçka që ai beson se është thjesht "ajo që njerëzit duan". "Ai do të drejtojë Nr 10 Downing ...