Etiketa: is_tag

Britania reagon ndaj Iranit/ Sunak: ‘Vrasja e Akbarit- akt i pashpirt e frikacak, jam i tmerruar!’.
Kryeministri, Rishi Sunak është shprehur se ekzekutimi i ish-zyrtarit të lartë të mbrojtjes, Alireza Akbari në Iran është akt i pashpirt dhe frikacak, i kryer nga një regjim barbar. Pasi media ...
Incidenti në Kanalin Anglez humbin jetën 3 emigrantë, shpëtohen 43 persona! operacion kërkim-shpëtimi prej 7 orësh
Një burim qeveritar britanik ka thënë se 43 persona janë shpëtuar dhe janë sjellë në Mbretërinë e Bashkuar.Disa nga të shpëtuarit u nxorën nga varka dhe të tjerët nga uji, tha korrespondenti  poli...
Rama telefonatë me Sunak: Emigracioni i paligjshëm, çështje për t’u zgjidhur!
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun britanik Rishi Sunak, pas debatit të ‘ndezur’ që është krijuar prej javësh mbi emigrantët shqiptarë në Britani të Madhe. Bised...
Presidenti Begaj dënon deklaratat e ministres angleze për emigrantët shqiptarë.
Presidenti i Republikës Bajram, nga Kukësi komentoi deklaratat e ministres britanike Suella Braverman, që i quajti shqiptarët që emigrojnë drejt Anglisë si kriminelë. Kreu i shtetit u shpreh se...
Deklaratat e Ramës ndaj ministres britanike, reagon zyra e Rishi Sunak: ‘I jemi mirënjohës Shqipërisë!’.
Kryeministri Edi Rama kritikoi komentet e ministrave britanikë për rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë, duke thënë se Britania po shënjestronte  shqiptarët “si shkak i krimit në Britani dh...
Njerëzit duan qeveri të mërzitshme Sunak, thotë deputeti konservator
Seniori Tory Huw Merriman thotë se një qeveri e Rishi Sunak ka të ngjarë të jetë "më e mërzitshme" - diçka që ai beson se është thjesht "ajo që njerëzit duan". "Ai do të drejtojë Nr 10 Downing ...
Gara për kryeministër në Britani, tërhiqet Boris Johnson, Sunak mbetet i vetëm në garë
Edhe pse mediat britanike raportuan në orët e fundit se ka një rritje të mbështetjes, Boris Johnson ka vendosur që të mos kandidojë për një rikthim në krye të konservatorëve në Britani. ...
Liz Truss jep dorëheqjen: Nis një tjetër garë për udhëheqjen e konservatorëve
  Liz Truss ka dhënë dorëheqjen si kryeministre pas 45 ditësh në detyrë të shënuar nga trazira, duke shkaktuar zgjedhjet e dyta të lidershipit konservator në katër muaj. Zonja Truss tha...
Deputetët konservatorë kundër Liz Truss pas një dite të trazuar
  Liz Truss po përballet me një reagim të ashpër nga deputetët konservatorë pasi shkarkoi kancelarin e saj dhe njoftoi një kthesë të dytë në një politikë të madhe ekonomike. Një ish-min...
Shqipëria i kërkon Rusisë, Britanisë dhe Kinës bllokimin e faqeve që po publikojnë të dhënat pas sulmeve nga Irani! Po postohen sekrete hetimore
Mbyllja e faqeve që publikojnë të dhënat e marra nga sulmi kriminal kibernetik i është kërkuar autoriteteve të Kinës, Britanisë së Madhe dhe Rusisë. Vendimi është marrë nga Gjykata e Tiranës pasi ...