një ekonomist dhe ekspert për të dhëna të rëndësishme shkruajti një artikull në New York Times të Dielën, sipas të cilit termat e kërkimit në Google mund të ndihmojnë zyrtarët e shëndetësisë të përcaktojnë hot spot-in e ardhshëm të koronavirusit.

Seth Stephens-Davidowitz, një shkencëtar i të dhënave, shkroi se kërkimet për “Unë nuk kam nuhatje” u rritën në shtete si Luiziana dhe New York javën e kaluar, dy nga shtetet më të goditura në SH.B.A. Dihet se humbja e shijes dhe nuhatjes janë një tregues kryesor i një infeksioni koronavirus.

Stephen-Davidowitz theksoi se Ekuadorianasit “po bëjnë më shumë kërkime në lidhje me humbjen e nuhatjes se çdo vend tjetër në botë”.

VERITAS.COM.AL