Nga Mariah Haas | Fox News

Kirk Douglas, aktori dhe legjenda e Hollivudit, vdes në moshen 103 vjeç, thotë familja

Kirk Douglas, një nga burrat më të famshëm amerikanë të mesit të shekullit të 20-të, qe kujtohet për mjekrën e tij me vrimë, tiparet e skalitura dhe rolet virile në Hollywood, vdiq të Mërkurën në moshën 103 vjeç, njoftoi familja e tij.

“Eshtë trishtim i jashtëzakonshëm që vëllezërit e mi dhe unë njoftojmë se Kirk Douglas na la sot në moshën 103 vjeç”, shkroi djali i Kirk, Michael Douglas në një deklaratë të ndarë në mediat sociale.

Ai vazhdoi: “Për botën ai ishte një legjendë, një aktor nga epoka e artë e filmave që jetoi mirë në vitet e tij të arta, një humanitar,përkushtimi i të cilit për drejtësi dhe ceshtjet që ai besonte në vendosjen e një standardi për të gjithë ne që të aspirojmë .

“Por për mua dhe vëllezërit e mi Joel dhe Peter ai ishte thjesht baba, për Catherine, një vjehërr i mrekullueshëm, për nipërit dhe sternipërit dhe mbesën gjyshi i tyre i dashur, dhe gruan e tij Anne, një burrë i mrekullueshëm”, shtoi ai.

Michael e përmbylli postimin e tij duke shkruar: “Ai e jetoi jeten mirë, dhe la një trashëgimi në film që do të durojë për brezat që do vijnë, dhe një histori si një filantrop i njohur që punoi për të ndihmuar publikun dhe për të sjellë paqen në planet. Le ta mbyll me fjalët që i thashë në ditëlindjen e tij të fundit dhe të cilat do të mbeten gjithmonë të vërteta. Baba- Të dua shumë dhe jam shumë krenar që jam biri yt “.

Deklarata nuk tregonte saktësisht se si ose ku ai vdiq.

Aktori 75-vjeçar ndau gjithashtu foto te babait të tij të ndjerë të cilat përfshinin disa foto të këndshme të familjes.

Një veteran i Luftës së Dytë Botërore që i mbijetoi një rrëzimi me helikopter, një hemoragjie cerebrale dhe dy zëvendësime të gjunjve, Douglas fjalë për fjalë u ngrit nga stalla në qiell – babai i tij ishte një sites rrobash te vjetra – luajti në mbi 80 filma, duke përfshirë, ndoshta më të njohurin, “Spartacus .” Ai mbeti në qendër të vëmendjes publike në pleqërinë e tij, nëse jo si aktor, atëherë si producent, autor dhe bloger.

Douglas lindi ne Issur “Izzy” Danielovitch në 9 dhjetor 1916, me prindër hebrenj Rusë në Amsterdam, New York.

Familja e tij ishte e varfër, dhe ai pretendoi se kishte bere më shumë se 40 punë – përfshirë periudha si mundës profesionist, kamerier dhe portier – para se të bëhej aktor.

Kreditë, bursat dhe fjalët e ëmbla e shtynë interpretuesin aspirues drejt Universitetit St. Lawrence dhe, përfundimisht, Akademisë Amerikane të Arteve Dramatike në New York City, ku ai studioi së bashku me Lauren Bacall dhe gruan e tij të ardhshme Diana Dill, me te cilen do të lindte djali i tij i parë dhe më i famshëm, Michael, në 1944.

Pas dy roleve të vogla në Broadway nën emrin e tij të ri skenik, Kirk Douglas, dhe disa vjet në Marinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai bëri debutimin e tij në ekran me një pjesë në “Dashuria e çuditshme e Martha Ivers” e vitit 1946 në moshën 30 vjeç .

Sidoqoftë, shansi i tij i madh erdhi në vitin 1949 kur luajti si një boksier ambicioz në filmin klasik bardh e zi “Kampioni”, i cili i dha atij të parin nga tre nominimet per Oskar si Aktori më i Mirë.

Roli ka çimentuar imazhin e hekurt të Douglas, dhe me zërin e tij karakteristik të ashpër dhe sytë depertues ai vazhdoi të merrte personazhe intensivë, shpesh arrogantë në filmat e tij. Ai u citua një herë duke thënë se “Unë kam bërë karrierë duke luajtur bijt  e k — ave.”

Ai luajti një producent të pamëshirshëm të Hollivudit në “The Bad and Beautiful” (1952) dhe portretizoi Vincent Van Gogh në “Lust for Life” (1956).

Përmes kompanisë së tij, Bryna Productions – emëruar për nënën e tij – Douglas gjithashtu prodhoi dhe luajti në ” Paths of Glory ” të drejtuar nga Kubrick (1957) dhe, më i famshem, në “Spartacus” (1960).

Vendimi i Douglas për t’i dhënë kredite ekrani skenaristit të listës së zezë, të “Spartacus-it”, Dalton Trumbo – një nga “Hollywood Ten” i cili dëshmoi para Komitetit të Aktiviteteve jo-Amerikane të Dhomës në 1947 – ndihmoi në dhënien fund të industrisë së spektaklit McCarthyism.

Pas divorcit nga gruaja e tij e parë në 1951, Douglas u arratis me publicisten me origjinë gjermane Anne Buydens në 1954, dhe megjithë flirtet me yjet e tjerë Joan Crawford, Marlene Dietrich dhe Pier Angeli, ndër të tjera, ai ruajti një reputacion si një njeri familjar, gjithnjë e më shumë i perkushtuar ndaj gruas së tij ndërsa plakej.

Për sekretin e martesës së tij të gjatë, Douglas i tha Fox News në vitin 2017: “[Takimi i darkës është] njësoj siç ka qenë gjatë gjithë martesës sonë. Ne e kalojmë atë që e quajmë “orë të artë” së bashku rreth orës 6:30 çdo natë. Ne do të ulemi dhe do të flasim dhe do të qeshim, do ta ndajmë ditën dhe mendimet tona me njëri-tjetrin. ”

Ndërsa karriera e tij e filmit u zbeh në vitet 1980 – dhe karriera e djalit të tij u rrit – Douglas u përqendrua në filantropi, punë bamirësie dhe rolin e tij si ambasador i vullnetit të mirë për Departamentin e Shtetit të SH.B.A., një post që ai e ka mbajtur që nga viti 1963.

Ai mori Medaljen Presidenciale të Lirisë në 1981, Çmimin Jefferson për shërbimin publik në 1983 dhe Legjionin Francez të Nderit në 1985.

Megjithëse ai kurrë nuk fitoi një Academy Award, Douglasit iu dha një Oscar Nderi në 1996 “për 50 vjet si një forcë krijuese dhe morale në komunitetin e filmit në lëvizje”.

Douglas shkroi tre novela dhe disa kujtime në lidhje me karrierën e tij, spiritualitetin e tij të porsagjetur – ai përqafoi Judaizmin, besimin në të cilin u rrit, pasi i mbijetoi një përplasjeje me helikopter që vrau dy të tjerë në 1991 – dhe luftën e tij me depresionin dhe rifitimin e të folurës pasi pësoi një ishemi në vitin 1996.

Në 2003, Douglas më në fund luajti së bashku me djalin e tij Michael, si dhe gruan e tij të parë dhe nipin Cameron, në “It Runs in Family”, një film për një familje jofunksionale shumë-brezash qe përpiqej të pajtonte dallimet e tyre. Ajo fitoi shifra zhgënjyese të të ardhurave dhe komente të ftohta.

Shkoi shumë më mirë me kritikët në moshën 92 vjeç, kur luajti shfaqje të shitura mjaft të spektaklit të tij personal, ” Before I Forget “, duke prezantuar anekdota rreth te jetuarit përmes Epokës së Artë të Hollivudit dhe meditime auto-ironike për arritjet e tij.

I mbijetoi gruas se tij prej 65 vjetësh (martuar më 29 maj 1954) Anne Buydens, djalit te tyre Peter Douglas, dy djemve nga martesa e tij e parë – Michael dhe Joel Douglas – dhe shtatë nipërve dhe mbesave.

Veritas.com.al/