AFP

Berlin (AFP) – Kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit do të ndalojë inflacionin “jo të shëndetshëm” të pagave të lojtarëve dhe tarifat e transferimit në futboll, shkruajti kryetari i Bayern Munich Karl-Heinz Rummenigge në një editorial të botuar të enjten.

“Me çdo krizë vjen një mundësi,” vuri në dukje Rummenigge në revistën e klubit të Bayernit. “Për një kohë të gjatë kemi parë shuma jo të shëndetshme të parave të paguara në paga dhe tarifa transferimi. Koronavirusi dhe kriza që po shkakton, së paku dhënies fund kësaj ideje të”gjithnjë e më shumë, gjithçka më e shtrenjtë dhe më shpejt se më parë” “.

Ai shtoi: “Oferta dhe kërkesa do të rregullojnë tregun dhe do të ndihmojnë në krijimin e një ekuilibri të ri”.

Me ndalimin e sezonit gjerman në 13 mars, lojtarët e Bayernit kanë rënë dakord tju bëhet një ulje pagash, siç kanë edhe lojtarët në klube të tjera në Bundesliga.

Kampionët Gjermanë që mbretërojnë janë një nga klubet më të pasura në botë, megjithëse ata nuk kanë dëshirë të preken nga lloji i tarifave të larta të transferimit të paguara nga palët e tjera në Evropë.

Tarifa e transferimit rekord të tyre është 80 milion euro (87.3 milion dollarë) e shpenzuar për mbrojtësin e Francës Lucas Hernandez nga Atletico Madrid vitin e kaluar, në një farë mënyre më pak se rekordi botëror 222 milion euro të paguara nga Paris Saint-Germain te Barcelona për Neymar në 2017.

VERITAS.COM.AL