Mediat greke raportojnë se kryebashkiaku i Athinës, Kostas Bakoyannis do të jetë i pranishëm sot në Himarë.

Sipas gazetës greke ‘Kathimerini’, ai do të mbeshtesër kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, i cili është në qeli që prej Majit me akuzën me blerjes së votave.

51-vjeçari i ka mohuar akuzat, por kjo ngjarje ka shkaktuar tensione mes dy vendeve fqinje.

Gazeta shkruan se Athina ka kërcënuar se nëse Beleri nuk do të lirohet dhe nuk do lejohet të marrë postin e fituar në zgjedhje, Greqia do të bllokojë negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Bakoyannis pritet të flasë në një tubim të minoritarëve grekë në Himarë në mbrëmje.