Women wear face masks in London

Britani: Qeveria ka planifikuar zbutjen e ‘lockdown’, por me faza.

Kështu që Hapi i parë fillon të Mërkurën – por kur do të fillojë tjetri?

Qeveria ka theksuar se ndryshimet varen nga shkalla e infeksionit që mbetet.

Në hapin e dytë, i cili do të fillojë jo më parë se 1 qershor, çerdhet dhe shkollat fillore do të fillojnë kthimin sipas fazave.

Në fillim kjo do të përfshijë vetëm vitet e para, pritjen dhe vitet 1 dhe 6.

Por ambicia e qeverisë është që të gjithë fëmijët e shkollës fillore në Angli të kthehen në shkollë për një muaj para verës.

Gjithashtu në të njëjtën fazë, disa biznese do të jenë në gjendje të rihapen dhe ngjarjet sportive do të jenë në gjendje të zhvillohen pas dyerve të mbyllura – por parukierët dhe sallonet e bukurisë nuk do të hapen.

Qeveria po kërkon këshilla për t’i lejuar njerëzit të zgjerojnë grupimin e tyre shtëpiak dhe të shqyrtojnë sesi mund të ndihmohen dasmat e vogla.

Në hapin e tretë, i cili do të fillojë jo më parë se 4 korrik, më shumë biznese do të jenë në gjendje të hapen – megjithëse disa, të cilat janë të mbushura me dizajn, nuk do të jenë në gjendje të hapen.

Ata që janë klinikisht jashtëzakonisht të prekshëm do t’u thuhet që të vazhdojnë të mbrohen përtej qershorit.

 Britons 'encouraged' to wear face masks from Wednesday

Të mbwrriturit në Britaninë e Madhe do të karantinohen për 14 ditë

Dokumenti qeveritar thekson se të gjitha datat e planifikuara për lehtësimin e kufizimeve mund të vonohen nëse është bërë përparim i pamjaftueshëm në trajtimin e virusit.

Ai gjithashtu thotë se kufizimet mund të vendosen përsëri nëse do të kishte një nxitje të mëtejshme të infeksioneve – ndoshta në zona të veçanta gjeografike.

Qeveria gjithashtu do të prezantojë një sistem karantinë për ardhjet ndërkombëtare, duke filluar sa më shpejt që të jetë e mundur.

Shumica e njerëzve që vijnë do t’ju kërkohet të izolohen për 14 ditë pas mbërritjes në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, kjo nuk vlen për Francën ose zonën e zakonshme të udhëtimit.

A woman wears a mask

Nigerians Blast Wike For Demolishing Hotel That Flouted Lockdown Order

Në Nigeri janë shembur hotele për ‘thyerjen e rregullave të bllokimit’

Dy hotele në Nigeri janë shkatërruar pasi dyshohet se kanë shkelur rregullat e bllokimit. Menaxherët e hoteleve në shtetin jugor Rivers u arrestuan. Vëllai i një prej menaxherëve i tha BBC-së se kishin ndjekur rregullat. Guvernatori i Shtetit të Riversit, Nyesom Wike tha se vendimi ishte marrë për shkak të shqetësimeve për infeksione brenda ndërtesave.

How to make it through a crazy African road border – StickyMangoRice

Në lajme të tjera nga Afrika:

-Zambia ka mbyllur kufirin e saj me Tanzania në Nakonde pas zbulimit të 85 rasteve të reja të koronavirusit në zonë. Ministri i Shëndetësisë Chitalu Chilufya tha se mbyllja e përkohshme e kufirit ishte të lejonte kohë për të rikualifikuar personelin shëndetësor dhe për të kryer më shumë teste

Tunizia nuk ka regjistruar asnjë rast të ri për herë të parë që nga fillimi i marsit, thanë autoritetet shëndetësore. Qeveria njoftoi se do të qetësonte kufizimet në lëvizje dhe bizneset. Vendi ka raportuar 1.032 raste dhe 45 vdekje

Burundi i ka thënë bllokut rajonal të Komunitetit të Afrikës Lindore (EAC) se çdo vëzhgues i dërguar për të monitoruar zgjedhjet e tij të përgjithshme do të duhet të karantinohet për 14 ditë pas mbërritjes. Zgjedhjet janë vetëm nëntë ditë larg

Njerëzit në Afrikën e Jugut u është thënë që të përgatiten të jetojnë me kërcënimin e koronavirusit për një vit apo edhe më shumë. Presidenti Cyril Ramaphosa tha që njerëzit pritet të ndjekin rregullat e distancimit shoqëror, të veshin maska dhe të lajnë duart për një kohë.

A woman wears a maskA woman wears a mask

VERITAS.COM.AL/