Tre djemtë e udhëheqësit të lartë të Hamasit, Ismail Haniyeh, u vranë dje në një sulm ajror izraelit në Rripin e Gazës.

Dje, Hamasi njoftoi se tre djemtë e Ismail Haniya u vranë në një sulm ajror në kampin e refugjatëve Shati në qytetin e Gazës (në veri), ku ata po vizitonin të afërmit, në ditën e parë të festës së Fitër Bajramit. përfundimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Lajmi që u njoftua fillimisht nga mediat e Hamasit, u konfirmua më pas nga vetë Haniyeh, i cili tha se vrasja e djemve të tij, nuk do të ketë ndikim tek kërkesat e grupit militant në negociatat për armëpushim.

Ndërkohë mediat e huaja kanë publikuar momentin kur lideri i Hamasit Ismail Haniyeh njoftohet me lajmin se djemtë e tij u vranë nga një sulm ajror izraelit në Gaza.

Vrasja e tre djemve të liderit të Hamasit vjen në një kohë ndërsa ndërmjetësit Katari, Egjipti dhe SHBA-të presin një përgjigje nga lëvizja islamike palestineze ndaj një propozimi që ata paraqitën për të shpallur një marrëveshje armëpushimi, e cila do të shoqërohej me shkëmbimin e pengjeve të mbajtura në Gaza me të burgosurit palestinezë.
“Sulmi” i Iranit ndaj Izraelit?

Në të njëjtën kohë, Irani po “kërcënon të nisë një sulm të madh kundër Izraelit”, tha presidenti amerikan Joe Biden në Uashington, menjëherë pas lajmeve për vdekjen e fëmijëve të Ismail Haniya.

Një shenjë e tensionit në rritje: kompania ajrore gjermane Lufthansa njoftoi dje pezullimin e fluturimeve për dhe nga Teherani, ndoshta deri më sot, për shkak të “situatës aktuale në Lindjen e Mesme”.

Pavarësisht thirrjeve për armëpushim, bombardimet izraelite vazhdojnë dhe këtë mëngjes, dëshmitarët okularë raportuan se janë përqendruar në pjesën jugore të enklavës.

Lufta shpërtheu më 7 tetor , kur krahu ushtarak i Hamasit filloi një bastisje të paprecedentë në zonat jugore të territorit izraelit me bazë në Rripin e Gazës, duke vrarë 1,170 njerëz, shumica prej tyre civilë, sipas një raporti francez.

Më shumë se 250 njerëz u rrëmbyen në sulmin e Hamasit, nga të cilët 129 janë ende në enklavën palestineze – por të paktën 34 prej tyre besohet se janë vrarë, sipas burimeve izraelite.

Si hakmarrje, udhëheqja civile-ushtarake izraelite është zotuar se do të “fshijë” lëvizjen islamike palestineze, e cila, si SHBA dhe BE, e karakterizon si një organizatë “terroriste” dhe operacioni ushtarak që po kryen ka vrarë deri tani në të paktën 33,482 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit.