Roberto Vivaldelli

Shkurti i 2020 ishte një muaj që nuk mund ta harrojme kurrë. Ishte 21 Shkurt, në fakt, kur një infektim i parë i SARS-CoV-2 (Covid-19) u raportua në Codogno, në Lombardi: Pjesa tjetër është histori, dhe pandemia është bërë fatkeqësisht pjesë e jetës sonë të përditshme, duke përfshirë buletine të përditshme, bllokime, tampona, karantina dhe, për fat të keq, shumë (shumë) vdekje. Por shkurti i vitit 2020 do të mbahet mend për disa ngjarje shumë të rëndësishme, veçanërisht në nivelin ndërkombëtar: në Shtetet e Bashkuara, pas muajsh hetimesh dhe krizës institucionale, Presidenti i SHBA Donald Trump lirohet nga akuza në procesin e fajësimit; më 29 shkurt, delegacionet nga Shtetet e Bashkuara dhe Talibanët, të udhëhequr nga i dërguari i Shtëpisë së Bardhë Zalmay Khalilzad dhe Mullah Baradar, gjithashtu nënshkruan një marrëveshje të parë, historike, në Doha, më shumë se 18 vjet pas ndërhyrjes amerikane pas sulmeve te 11 Shtatorit.

Përfundon procesi i impeachmentit kundër Trump

Ishte 5 shkurt 2020 kur Trump u lirua nga akuza për abuzim të pushtetit dhe pengim të Kongresit. Kishte 48 senatorë që e shpallën Trumpin “fajtor”, 52 të cilët në vend të kësaj e shpallën atë “të pafajshëm”. Secili senator votoi duke u ngritur në këmbë dhe duke shqiptuar vendimin e tij para të tjerëve. Dënimi do të kishte nevojë për 76 vota pro. Në fund të votimit, kreu i Gjykatës së Lartë, John Roberts, i njëjti që kryesoi procesin, deklaroi se “duke mos u gjetur fajtor nga dy të tretat e senatorëve të pranishëm, Senati konsideron se Donald John Trump, presidenti i Shteteve të Bashkuara, nuk është fajtor për nenin e parë të impeachmentit ”.

Në të njëjtën ditë, Trump siguroi gjithashtu pafajësinë edhe nga neni i dytë i impeachmentit, domethënë ai që lidhej me pengimin e Kongresit në hetimin ndaj Kievgate. Në rastin e fundit, të gjithë senatorët Demokratë votuan kundër shfajësimit dhe në favor të gjithë Republikanët përfshirë Mitt Romney, i cili në fakt foli në favor të dënimit të Trump për abuzim të pushtetit. Rezultati përfundimtar ishte 53-47 në favor të manjatit. Demokratët e SH.B.A.-së kanë filluar të marrin në konsideratë hipotezen e paraqitjes se një kërkese për impeachment kundër Presidentit Donald Trump pasi ky i fundit pranoi se kishte folue me udhëheqësin e ri Ukrainas Volodimir Zelensky për ish Zëvendës Presidentin e SHBA Joe Biden në një thirrje telefonike te 25 korrikut 2019. Vetë manjati, megjithatë, mohoi të kishte bërë presion ndaj udhëheqësit ukrainas dhe publikoi transkriptimin e bisedës së tij telefonike me homologun e tij ukrainas, në qendër të ankesës së informatorit të inteligjencës amerikane.

“Spiuni” që akuzoi Trumpin

Siç zbuluan hetimet e RealClear, “spiuni” është Eric Ciaramella, dikur në shërbim të ish zëvendespresidentit Joe Biden dhe ish-drejtorit të CIA-s dhe armikut të Donald Trump, John Brennan. Sipas RealClear Investigations, Ciaramella la postin e tij në Këshillin e Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë në mes të 2017 sepse zbuloi disa informacione konfidenciale për mediat. Ai që atëherë është kthyer në selinë e CIA-s në Langley, Virginia. “Ai u akuzua për punë kundër Trump dhe rrjedhje të informacioneve kundër presidentit,” shpjegoi një ish zyrtar i Sigurisë Kombëtare, duke folur në kushte anonimiteti. “Të gjithë e dinë kush është ai. CNN e di. Washington Post e di. New York Times e di. Kongresi e di. Shtëpia e Bardhë e di. Edhe presidenti e di se kush është ai, ”shpjegoi Fred Fleitz, një ish analist i CIA-s dhe zyrtar në këshillin e sigurimit kombëtar të Trump.

Marrëveshja historike me Talibanët e nënshkruar në Doha

Në frontin ndërkombëtar, më 29 shkurt 2020, administrata amerikane regjistron një sukses historik. Në atë datë, në fakt, një delegacion prej 31 Talibanësh arriti në Doha, Katar, për të nënshkruar traktatin e paqes me Uashingtonin. Marrëveshja i jep fund konfliktit që për gati njëzet vjet ka përgjakur vendin, duke kushtuar jetën e mijëra njerëzve (përfshirë civilë, milicë dhe ushtarë). Traktati vjen pas muajsh negociatash shumë delikate, por mbi të gjitha pas një jave të “zvogëlimit të dhunës” të rënë dakord me Uashingtonin. Ministri i Mbrojtjes i Katarit, Khalid bin Muhammad al Attyah, i cili njoftoi nënshkrimin e marrëveshjes historike midis dy palëve në 26 Shkurt 2020, theksoi rolin pionier të luajtur nga vendi i tij në ndërmjetësimin e mosmarrëveshjeve ndërkombëtare.

Marrëveshja është nënshkruar në një hotel me pesë yje në Doha, ku Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan zyrtarisht nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i cili u kërkoi talibanëve “të respektojnë premtimin për të ndërprerë lidhjet me al Qaedën”. Muaj më vonë, Afganistani nuk ka gjetur ende paqe: atentate te renda janë verifikuar ndërsa janë duke u zhvilluar midis qeverisë dhe talebanëve negociata te veshtira për t’i dhënë fund luftës në Vend. Dhe tani dosieri kalon në duart e administratës së Biden.

VERITAS.COM.AL/