Etiketa: shba

SHBA zbulon strategjinë kundër korrupsionit/ Yuri Kim: ‘Është kancer! SHBA po ndërmerr hapa shtesë për ta parandaluar’
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, Yuri Kim ka publikuar në rrjetet sociale strategjinë e re kundër korrupsionit që u shpall nga presidenti Joe Biden dhe fushat kryesore ku ajo do të godas...
Escobar viziton Maqedoninë e Veriut, pritet në Tiranë
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, po qëndron për një vizitë një ditore në Maqedoninë e Veriut. Takimin e parë, zëvendësndihmës sekretarin amerikan për çështje evrop...
SHBA, aleat i Shqipërisë kujton dhe përshëndet 109 vjetorin e Forcave të Armatosura
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Shqipëri, Yuri Kim, të shtunën e 4 dhjetorit, ka uruar Ditën e Themelimit të Forcave të Armatosura shqiptare. Përmes një postimi në med...
Ramush Haradinaj i kërkon Berishës: ‘Mos i shpallni luftë Amerikës!’
Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në emisionin “Quo Vadis” komentoi edhe përplasjen mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, pas vendimit të këtij të fundit për ta përjashtuar ish-liderin ...
Apeli i Kongresit Amerikan: Bullgaria të heqë brenda javësh veton ndaj Maqedonisë së Veriut
Bullgaria duhet të arrijë një “zgjidhje përfundimtare” të mosmarrëveshjes me Maqedoninë e Veriut, në mënyrë që ajo, së bashku me Shqipërinë, të fillojnë bisedimet e anëtarësimit në Bashkimin Evrop...
5 të vdekur dhe mbi 40 të plagosur/ Makina futet mes turmës në paradën e Wisconsin
Pesë persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur, pasi një makinë është futur mes turmës në Wisconsin, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nga pamjet e postuara në mediat so...
Pritet tërmet i madh, Berisha do të presë lidhjet me SHBA: “Yuri Kim nuk do të shkelë kurrë në zyrën time, Sorosin do e shpall “non grata”
Në fjalën e mbajtur sot në foltoren e organizuar nga Lidhja e Gruas, Sali Berisha reagoi ndaj deklaratave të ambasadores Yuri Kim, duke u shprehur se kjo e fundit nuk do të shkelë kurrë në zyrën e...
Gazeta serbe: Lobistët amerikanë, përfshirë Grenellin, janë paguar nga Serbia 1.3 milionë dollarë
Nga Xhezair Dashi/  Gazeta serbe “Nova.rs” shkruan se për tri vjet lobim në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Oda Ekonomike Serbe i ka paguar kompanisë “Yorktown Solutions LLC”, 1.3 milionë ...
Blinken letër Xhaçkës: ‘Shtetet e Bashkuara vlerëson thellësisht marrëdhëniet e ngushta me Shqipërinë!’
“E dashur zonja ministre. Në emër të Departamentit të Shtetit, dëshiroj t’i shpreh mirënjohjen tonë më të thellë Republikës së Shqipërisë që ishte vendi i parë që ofroi një “parajsë të sigurt” për...
75 vjet më parë përzunë Amerikën, çelet ekspozita. Yuri Kim: ‘Pavarësisht se çfarë mund të ndodhë brenda ose jashtë Shqipërisë, pozita e SHBA nuk lëkundët!’
‘Në emër të Amerikës’, kështu titullohet ekspozita e hapur në sheshin ‘Skëndërbej’ në kuadër të 75-vjetorit të largimit të misionit amerikan nga diktatura komuniste. E pranishme në çeljen e ekspoz...
Faqja 1 prej 9012345...102030...E fundit »