Etiketa: shba

DASH paralajmëron sanksione të reja në Ballkanin Perëndimor: Do çrrënjosim korrupsionin!
Departamenti amerikan i Shtetit paralajmëron sanksione të reja, si një mënyrë për të çrrënjosur korrupsionin në Ballkanin Perëndimor. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Departamentit të Shtetit A...
SHBA sanksionon prokuroren e shtetit të Bosnje e Hercegovinës. “Lejoi korrupsionin”
Departamenti Amerikan i Thesarit sanksionoi prokuroren e shtetit në Bosnje e Hercegovinë. Sipas një njoftimi nga Brian Nelson, nënsekretar për kundërterrorizëm dhe inteligjencë financiare, Dia...
SHBA mban anën e ‘Open Ballkan’ dhe angazhohet për hapjen e rrugës së të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor
Ne mbështesim të drejtën e vendeve të Ballkanit Perëndimor për tu integruar në Bashkimin Evropian, por edhe integrimin e përbashkët mes vetë shteteve.  Kështu ka deklaruar ambasadorja amerikane n...
Shembulli që Shqipëria i dha SHBA-ve dhe botës
Flet James L. Jones, Kryetar ekzekutiv i Këshillit të Atlantikut Shqipëria mund të jetë një ndër anëtaret më të reja të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), p...
SHBA: Rusia ka financuar Partinë Demokratike me 500 mijë dollarë në vitin 2017
Rusia ka dhënë fshehurazi mbi 300 milionë dollarë për parti politike dhe kandidatë për 24 veden të botës, që nga viti 2014 dhe Presidenti Putin është angazhuar në financim të fshehtë politik në mb...
SHBA dënon sulmin e Iranit ndaj Shqipërisë dhe siguron mbështetjen për të forcuar mbrojtjen kibernetike.
Departamenti Amerikan i Shtetit ka dënuar sulmin kibernetik të Iranit ndaj sistemit TIMS në Shqipëri. Në një deklaratë zëdhënësi i DASH, Ned Price, tha se sulmi kibernetik i 9 shtatorit pason ...
Shtëpia e Bardhë qëndron krah të Shqipërisë mbi përgjegjësinë e Iranit në sulmin kibernetik. ‘I bashkohemi thirrjes së kryeministrit Rama!’
Shtëpia e Bardhë reagon pas vendimit të qeverisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, pasi sulmeve kibernetike të këtij të fundit "Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin ki...
Qeveria Amerikane u bën thirrje Greqisë dhe Turqisë për uljen e tensioneve mes tyre.
Nga: Zëri i Amerikës/ Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Turqisë dhe Greqisë që të shmangin retorikën dhe veprimet që mund të rrisin më tej tensionet mes dy aleatëve të NATO-s. “Në një kohë ...
Të hënën spektakël me avionë ushtarakë në sheshin “Skënderbej”. 100 vjet me SHBA
Në kuadër të 100 vjetorit të marrëdhënieve me SHBA-në, ditën e hënë në në sheshin Skënderbej, do të ketë shfaqje ushtarake me dy avionë ushtarakë B-52 Ambasada Amerikane me anë të një postimi n...
SHBA: Nga bisedimet Vuçiç- Kurti sot presim ‘hapa para, jo prapa’.
Nga DRENI HIMBEQA Për Departamentin e Shtetit Amerikan, prioriteti absolut është arritja e një suksesi në dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kështu të paktën ka bërë ...
Faqja 1 prej 10012345...102030...E fundit »