Shi mohimesh nga politikanë dhe VIP -a. Rusia kundër Shteteve të Bashkuara: “Ata kanë më pak raste”

Një ditë pas zbulimit të Pandora Papers ka një seri mohimesh, sqarimesh, kundërsulmesh nga politikanët dhe VIP -at e përfshirë. Të paktën nëntë vende kanë shpallur hetime mbi aktivitetet financiare të institucioneve dhe qytetarëve të cituar në hetimin gazetaresk të koordinuar nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (IciJ) dhe Parlamenti Evropian ka vendosur që të shtojë diskutimin mbi Papers në axhendën e nesërme, të javës plenare në Strasburg. Hetimi zbuloi sekretet financiare të 29,000 njerëzve, përfshirë 35 krerë shtetesh dhe qeverish të tanishëm dhe të mëparshëm, të shpërndarë në mbi 90 vende dhe të mbuluar nga 95,000 kompani off-shore në parajsa të ndryshme fiskale, nga Singapori në Dubai, nga Qiproja në Panama.

Përgënjeshtrimi më i rëndë, i shoqëruar me një kundërsulm të stilit të Luftës së Ftohtë, vjen nga zëdhënësi i Kremlinit, pasi shumë bashkëpunëtorë të ngushtë të Presidentit Vladimir Putin, i cili nuk shfaqet kurrë drejtpërdrejt, përfunduan në listën e mbajtësve të pasurive të fshehura, përfshirë Svetlana Krivonogikh, sipërmarrëse milionere me të cilën lideri rus dyshohet se kishte një lidhje dhe një vajzë të padeklaruar e cila tani është 18 vjeç. Gruaja thuhet se është pronare e një apartamenti 4 milion dollarësh, të blerë në 2003 në Monte Carlo, menjëherë pas lindjes së vajzës së saj. “Pretendime të pabazuara,” përgjigjet Moska, sipas të cilave rusët “përfaqësohen në mënyrë disproporcionale” në Pandora Papers, ku 14% e afërsisht 27,000 kompanive i atribuohen qytetarëve rusë, me 16 oligarkë të lidhur me kompanitë offshore. “E vetmja gjë që tërheq vërtet vëmendjen është demonstrimi se cili shtet ka më pak raste: Shtetet e Bashkuara,” fshikullon Kremlini.

Skenari i mohimeve dhe pergenjeshtrimeve përsëritet. Kush ka më shumë për të humbur është kryeministri çek Andrej Babi, i cili mund të rizgjidhet pas tre ditësh, 8 dhe 9 tetor. Megjithatë lajmi se ai përdori 15 milionë euro në llogaritë offshore për të blerë prona të paluajtshme në Francë në 2009, i ndjekur nga vendimi i antikrimit të Çekisë për të hapur një hetim, nuk duhet të ndikojë shumë. Ai shpjegon se “ai kurrë nuk ka kryer asgjë të paligjshme ose të gabuar” dhe pretendon se është i skredituar përpara votimit. Presidenti qipriot Nikos Anastasiadis mohon përfshirjen në fshehjen e pasurive të një ish senatori rus (Leonid Lebedev): “Unë nuk jam në dijeni për këtë dhe e konsideroj të pamundur”.

Replika bien nga çdo cep i planetit, nga Mbreti i Jordanisë Abdallah II tek ish -kryetari i Bashkise se Jeruzalemit Nir Barkat deri në Londër. Pas ish -kryeministrit Tony Blair, i cili dyshohet se ka kursyer mijëra euro taksa për blerjen e një zyre në Londër, kreu aktual i qeverisë Boris Johnson vihet nën presion për donacionet në partinë konservatore të Viktor Fedotovit, manjatit rus të naftës, një ish-bashkëpronar i një kompanie në qendër të një sistemi korrupsioni dhe Mohamed Amersi, një biznesmen qe fshihet pas një ryshfeti për vajzën e presidentit të atëhershëm të Uzbekistanit.

Komisioni Evropian mirëpret hetimin, “entuziast që lufta kundër evazionit fiskal po luftohet në të gjitha nivelet”. Komisioneri i Ekonomisë Paolo Gentiloni premton “një propozim kundër abuzimit të kompanive guackë”. Gjithashtu nga Shtëpia e Bardhë angazhimi: “Biden’s Build Back Better Agenda do të godasë regjimet e padrejta fiskale”.

VERITAS.COM.AL