THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

ROME – Luis Badilla, redaktor i grumbulluesit gjysmë zyrtar të lajmeve në Vatikan, Il Sismografo, tha të mërkurën se gjendja shëndetësore e Papa Françeskut është “e rëndë” dhe kur të kthehet nga spitali “ai kurrë nuk do të jetë më i njëjti”

Në postimin e tij të kthjellët në blog, Badilla deklaron se gazetarët dhe komentuesit nuk po i bëjnë asnjë favor Papës kur minimizojnë seriozitetin e sëmundjes së tij.

Ekziston një detaj shumë domethënës që shumë “nënvlerësojnë, injorojnë ose manipulojnë”, shkruan ai, domethënë se “sëmundja që ka prekur Papa Françeskun është e rëndë dhe degjenerative” dhe “mund të jetë gjithashtu kronike”.

“Ati i Shenjtë me siguri do të kthehet në Vatikan për të rifilluar rrugën e tij në gjurmët e Pjetrit, por ai kurrë nuk do të jetë më i njëjti”, këmbëngul Badilla. “E gjithë retorika rreth një‘ supermeni ‘të Jorge Mario Bergoglio dëmton imazhin dhe karizmën e tij. ”

Në postimin e tij, Badilla shënon disa detaje të operacionit të fundit kirurgjikal të papës për të trajtuar divertikulitisin që japin arsye për shqetësim.

Siç citohet nga burime të shumta autoritative të shtypit, të Dielën në mbrëmje Papa iu nënshtrua anestezisë së përgjithshme dhe iu dha qetësues i fuqishëm, vëzhgon Badilla, pas së cilës ai “iu nënshtrua një operacioni laparoskopik (pothuajse një lloj pastrimi i pjesës së poshtme të zgavrës së barkut, me sonda të vogla, shumë të sofistikuara) dhe menjëherë më pas në një ndërhyrje kirurgjikale ‘të hapur’ ose ‘qiell të hapur’ për të lejuar punën me shikim të plotë. ”

 

VERITAS.COM.AL