LONDER (Reuters) – Princesha e Britanisë, Beatrice, vajza më e madhe e Princit Andrew dhe Sarah, Dukesha e York-ut, u martua me të fejuarin e saj Edoardo Mapelli Mozzi në Windsor të Premten, në një ceremoni të vogël, të sigurt nga COVID-19,ndjekur nga Mbretëresha Elizabeth.

Çifti fillimisht planifikuan të martoheshin në maj, por bllokimi i koronavirusit i detyroi ata ta shtyjnë.

“Ceremonia private e dasmës së Princeshës Beatrice dhe zoti Edoardo Mapelli Mozzi u mbajt në orën 11:00 të Premten në 17 Korrik në Royal Chapel of All Saints të Royal Lodge, Windsor,” tha Buckingham Palace në një deklaratë.

“Në ceremoninë e vogël morën pjesë Mbretëresha, Duka i Edinburghut dhe familja e ngushtë. Dasma u zhvillua në përputhje me të gjitha udhëzimet përkatëse të qeverisë.”

Ceremonitë e dasmave janë lejuar në Angli që nga 4 korriku, me një limit prej 30 të ftuarësh ku të gjithë duhet të mbajnë distancim social.

VERITAS.COM.AL/