Kryeministri i vendit, Edi Rama ka dhënë një intervistë për The Guardian ditën e sotme pas vendimit për strehimin e 2 mijë afganëve në Shqipëri.

“Unë jam i shkatërruar kur shoh njerëz të lënë pas dhe dua t’u jap atyre të paktën mundësinë për të marrë frymë përsëri“, tha kryeministri Edi Rama, për Guardian.

“Ne e dimë se si është të jetosh nën një diktaturë dhe si është të jesh i huaj që kërkon strehim diku. Bëhet fjalë për ata që jemi; është nder dhe detyrë ta bësh këtë ”, shtoi ai.

Rama tha se nuk mund ta kuptonte “se vende më të pasura mund t’i kthejnë shpinën. Kjo përplaset me vlerat që ne të gjithë predikojmë. Shqipëria nuk mund ta zgjidhë problemin, por ne gjithashtu nuk duam të jemi pjesë e tij“, theksoi Rama.

2 mijë afganë do të strehohen në vendin tonë, pas situatës kaotike të krijuar në Kabul nga talebanët, të cilët arritën të merrnin pallatin presidencial.

Rënia e Kabulit ka rihapur ndarjet për emigracionin në vendet evropiane, ndërsa udhëheqësit e qeverive po përgatiten për një rritje të pashmangshme të refugjatëve.

Mijëra afganë, mes tyre edhe presidenti, Ashraf Ghani, nxituan në aeroportin në Kabul në përpjekje për të ikur nga Afganistani pasi talebanët morën kontrollin e kryeqytetit.

Udhëheqësit e Shqipërisë dhe Kosovës thanë të dielën se kishin pranuar kërkesën nga Amerika për të pritur përkohësisht refugjatët politikë që kërkonin hyrje në SHBA.

Ajo vjen mes shqetësimeve se anëtarët e NATO -s nuk po reagojnë aq shpejt sa të evakuojnë qytetarët afganë të cilët janë në rrezik të hakmarrjes nga talebanët.

Rreth 30,000 qytetarë afganë janë larguar nga vendi çdo ditë gjatë 10 ditëve të fundit, shumica udhëtojnë në Iran ose Pakistan me rrugë tokësore.

“Me pasigurinë dhe paqëndrueshmërinë në Afganistan është e qartë se do të ketë një eksod dhe vendet perëndimore duhet të veprojnë shpejt,” tha Christopher Hein, një profesor i drejtësisë dhe politikave të imigrimit në Universitetin Luiss në Romë.

Jo vetëm vendi ynë por edhe shtete të tjera të Evropës do të hapin dyert për popullin afgan.

Kryeministri italian, Mario Draghi, tha se “Italia është e angazhuar për të mbrojtur qytetarët afganë që kanë bashkëpunuar me misionin tonë” dhe vendi “po punon me partnerët evropianë për një zgjidhje të krizës e cila mbron të drejtat e njeriut, veçanërisht ata të grave”, sipas The Guardian.

Rreth 100 shtetas italianë dhe stafi i ambasadës u evakuuan nga Kabuli të dielën në mbrëmje, duke mbërritur në aeroportin Fiumicino në Romë.

Kishte gjithashtu disa qytetarë afganë që kishin bashkëpunuar me forcat italiane në bord.

“Talibanët po kërkojnë njerëz shtëpi më shtëpi. Janë mijëra, jeta e të cilëve është në rrezik”, tha një mjek afgan për shtypin italian.

Luigi Di Maio, ministri i jashtëm i Italisë, i tha Corriere della Sera një ditë më pare se përparësia ishte evakuimi i qytetarëve italianë, por se “ne nuk mund të mendojmë të braktisim popullin afgan pas 20 vjetësh”.

Luciana Lamorgese, ministrja e Brendshme e Italisë, tha se vendi po planifikonte të evakuonte përkthyesit afganë dhe stafin mjekësor që kishin ndihmuar forcat italiane.

“Ne do të bëjmë gjithçka për t’u siguruar që ata të mbërrijnë në Itali të sigurt”,  tha ajo.

Meqenëse Liga e së djathtës ekstreme është një partner kryesor në qeverinë e gjerë të koalicionit Draghi, mbetet të shihet nëse Italia do të ketë sukses në pranimin e më shumë qytetarëve afganë.

Matteo Salvini, udhëheqësi i partisë, i cili bllokoi anijet e shpëtimit të emigrantëve gjatë qëndrimit të tij 14-mujor si ministër i brendshëm, shkroi në Twitter:

“Në Kabul, pas fluturimit frikacak të vendeve perëndimore, flamuri i fytit islamik dhe vrasësit talebanë kthehet. Terrorizmi, dhuna, frika dhe emigracioni ilegal janë në horizont. ”

Ministrja e Mbrojtjes së Francës, Florence Parly tha të hënën se vendi së pari do të evakuonte shtetasit e tij dhe më pas kolegët afganë nga Kabuli në një bazë në Dubai.

“Ne po planifikojmë të bëjmë rotacionin e parë nga tani deri në fund të kësaj të hëne”,  tha Parly, duke shtuar se të evakuuarit ishin shtetas francezë që mbetën në Kabul “por edhe njerëz nën mbrojtjen tonë”.

Gazetat dhe transmetuesit kryesorë gjermanë i kanë kërkuar kancelares, Angela Merkel të zbatojë një program urgjence vizash për të marrë gazetarët afganë që punuan për ta gjatë 20 viteve të fundit.

 “Jeta e këtij stafi të pavarur tani është në rrezik”,  tha agjencia e lajmeve DPA.

Austria tha të dielën se do të vazhdojë politikën e saj të dëbimit të azilkërkuesve afganë.

Vendi ishte midis gjashtë shteteve të BE-së që javën e kaluar këmbëngulën se e drejta e tyre për të dëbuar azilkërkuesit afganë duhet të ruhet.

Tre nga këto vende, Danimarka, Gjermania dhe Holanda që atëherë kanë ndryshuar, duke thënë se do të pezullojnë dëbimet.

Franca ka pezulluar gjithashtu dëbimet e azilkërkuesve afganë.

Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer e përshkroi ndalimin e dëbimeve si “një faktor tërheqës për migracionin ilegal, i cili vetëm nxit biznesin e paqartë dhe cinik të kontrabandistëve dhe krimit të organizuar”.

“Ata që kanë nevojë për mbrojtje duhet ta marrin atë në një vend që është më afër vendit të tyre të origjinës. Si ministër i brendshëm, unë jam kryesisht përgjegjës për njerëzit që jetojnë në Austri. Mbi të gjitha, kjo nënkupton mbrojtjen e paqes sociale dhe shtetit të mirëqenies në një afat të gjatë”, shtoi ai.

Një sondazh nga gazeta austriake Osterreich tregoi se 90% e austriakëve mbështetën qëndrimin e ashpër të qeverisë së tyre.

Vendet e BE-së kanë frikë nga një përsëritje e vitit 2015 dhe fillimit të vitit 2016, kur më shumë se 1 milion emigrantë, kryesisht nga Siria, por edhe Afganistani dhe Iraku, mbërritën në Evropë, duke ndezur turbullira politike brenda shteteve anëtare dhe në të gjithë bllokun. Përgjigja ishte për të krijuar marrëveshje me Turqinë dhe Libinë për të frenuar rrjedhën.

“Por tani ata duhet të hapin sytë dhe të marrin përgjegjësinë. Ata duhet të organizohen shpejt që qytetarët afganë, përfshirë shumë gra që bashkëpunuan me vendet evropiane në Afganistan të dëbohen sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Hein.