Do të jetë vetëm në një event mbi lirinë fetare. Do të dezertojnë edhe Japonia dhe Australia

Nga: Valeria Robecco 

New York – Donald Trump konfirmon skepticizmin e tij mbi çështjen e klimës, dhe leshon një shuplakë të fundit në agjendën ambientaliste.

Presidenti amerikan në fakt ka vendosur të snobojë Samitin “Climate Action”, samiti i OKB i organizuar në prag të hapjes së të 74-ës Asamblesë së Përgjithshme në Pallatin e Qelqit në New York. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve te Bashkuara, Antonio Guterres, kërkoi nga 60 krerët e shteteve dhe qeverive që do të marrin pjesë në takim “të sjellin veprime konkrete dhe jo fjalime të sofistikuara”, duke sqaruar se vetëm “më të guximshmit dhe më revolucionarët do të jenë protagonistë në podiumin »e samitit. Për këtë arsye, edhe nëse Trump do të ishte bashkuar, nuk ka gjasa që ai të ishte ftuar të ndërhynte pas tërheqjes së tij nga marrëveshja e Parisit. Në vend të kësaj do të flasin Kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti francez Emmanuel Macron, Moon Jae-in i Koresë së Jugut dhe kryeministri britanik Boris Johnson. Gjithashtu të pranishëm ishin India dhe Kina – përkatësisht me Kryeministrin Narendra Modi dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi Ci – Vende që Donald ka kritikuar në disa raste për nivelet e tyre të larta të ndotjes.

Trump, megjithatë, siç mësojmë nga rendi i ditës, nuk do të jetë i vetmi që mungon (megjithëse SH.B.A. do të përfaqësohet nga Marcia Bernicat e Departamentit të Shtetit): për shembull, as Japonia dhe Australia nuk do të marrin pjesë, konsiderohen shumë te varur nga karboni. Ndër ndërhyrjet në program është edhe ai i kryeministrit Giuseppe Conte, i cili do të ilustrojë axhendën e qeverisë, objektivat afatmesëm dhe afatshkurtër me të cilët Italia është në pararojë ndër vendet e Bashkimit Evropian mbi marrëveshjen e Parisit. Dhe do të paraqesë një iniciativë për dixhitalizimin dhe efikasitetin e energjisë. Trump, nga ana tjetër, jo vetëm që ka vendosur të bojkotojë samitin – edhe pse nuk është hera e parë që ai po bojkoton seanca takimesh ndërkombëtare për ndryshimin e klimës, pasi ai tashmë e ka bërë këtë në G7 në Francë – por në të njëjtën kohë ka organizuar, gjithmonë në Pallatin e Xhamit, një event mbi lirinë fetare. Siç bën të ditur Shtëpia e Bardhë, Komandanti i Përgjithshëm “do të ftojë bashkësinë ndërkombëtare të marrë masa konkrete për të parandaluar sulmet ndaj njerëzve mbi bazën e fesë ose besimit te tyre”. Nuk është surprize për OKB-në që presidenti amerikan ka vendosur të dezertojë samitin e klimës: “Askush nuk e priste që ai të vinte vërtet”,ka shpjeguar një zyrtar i lartë, duke precizuar se realisht, as nuk priten angazhime nga ana e tij në frontin e krizës klimatike. Ish presidentja irlandeze, Mary Robinson, nga ana tjetër, beson se “ai dëshiron të krijojë një element hutimi”. “Te mos marre pjesë në takim, por të jete në Pallatin e Qelqit dhe te lëshojë një sfidë – komentoi nga ana e tij David Waskow, drejtori i nismës mbi klimën i Institutit të Burimeve Botërore – dhe mbi të gjitha është një pengesë për të rinjtë që kërkojnë veprime mbi ndryshimet klimatike”.

Të rinj që pasi kanë qene protagonistë në OKB me rastin e Samitit të “Youth Climate”,te shtunën do të jenë të pranishëm ne sallë edhe sot. Për t’i përfaqësuar ata është ende ajo, suedezja 16 vjeçare Greta Thunberg, e cila në fundjavë drejtoi ushtrinë e udhëheqësve të së ardhmes duke hapur punimet e Samitit se bashku me sekretarin e përgjithshëm Guterres. Të Premten, “miliona njerëz në mbarë botën marshuan dhe kërkuan veprime të vërteta mbi klimën – shpjegoi aktivisti – Kemi treguar se jemi të bashkuar, dhe se ne të rinjtë jemi të pandalshëm”.

Veritas.com.al/