Etiketa: is_tag

“Fund i Historisë”/ Rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe ngritja e Kinës në 2017.
-Ndoshta zëri më i spikatur gjeopolitik në ato ditë ishte zëri i një mendimtari Amerikan, Francis Fukuyama.  Në 1989, viti kur ra Muri i Berlinit, Fukuyama publikoi Esse-në “Fundi i Histoirsë në n...
Përplasen shtetet pro dhe kundër SHBA. Shqipëria radhitet kundër Shteteve të Bashkuara.
Para tre ditësh, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OK kishte njoftuar vendimin e presidentit Trump se çdo shtet që do të votonte kundër vendimit për Izraelin duhet të shënojë emrin si ‘shtet ...
Amerika i afrohet Shqipërisë nga rrugët e Ballkanit, përmes Sigurisë .
  Nga: Zëri i Amerikës/ Këshilli i Atlantikut, një forum për çështjet ndërkombëtare, do të mbledh të mërkurën në Uashington ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit dhe ekspertë të njohur nga të ...
Uragani ‘Nate’ zbarkon në Louisiana dhe Mississippi, SHBA
Uragani Nate ka prurë erëra të fuqishme, shira territorial dhe kërcënime për stuhi në brigjet e Gjirit të Shteteve të Bashkuara. Uragani, i cili mbështetet nga erëra në shpejtësinë maksimale 85...
(UPDATED). Sulm me armë në Las Vegas, të paktën 20 të vrarë dhe 100 të plagosur. VIDEO
(UPDATED) Më se njëzet persona kanë mbetur gtë vdekur dhe të paktën 100 të plagosur në sulmin me armë në koncertin në një koncert në Las Vegas. ___ Të paktën dy persona janë vrarë dhe 24 ...
Në SHBA merr fund epoka e ilegalëve, shfuqizohet DACA. Jeff Sessions njofton dorëzimin
Prokurori i Përgjitshëm i Shteteve të Bashkuara, Gjeneral Jeff Sessions, sot, e martë, iu dha fund thashethemeve  rreth një 'amnestie' të një programi zyrtar të Obamës, i quajtyur DAKA. Duke fo...
Eklipsi i Madh Amerikan ka nisur dhe po vazhdon…
Një hije gjigande e lëshuar nga Hëna kur ajo u vendos në diskun e Diellit sapo ka rënë në pbregun perëndimor të Afrikës Veriore. Gjatë një udhëtimi prej 80 minutash ai do të ndodhet në lindje, ...
Shembja e statujave dhe lufta me ‘gurët e vjetër’.
Nga: Zigmund Ginsberg/ ‘Damnatio memoriae’, dënimi i kujtesës e quanin romakët e lashtë. Shembeshin dhe gjymtoheshin statujat, thyheshin bustet, gërvishteshin epigrafet, shuheshin figurat në afresk...
Ryan poston një video, ku thotë: “Është koha për Murin”. VIDEO
Në një video prej 30 sekonda, kryetari i Senatit Republikan, Paul Ryan (R-ËI) gjatë vizitës së kufirin e Shteteve të Bashkuara që postoi online të Martën, Ryan tha se patrullat e kufirit “kaun nev...
Amerika: Do të shmangim çdo gjë të keqe që mund të vijë nga kundërshtimi i Marrëveshjes së Klimës në Paris.
Presidenti i Shteteve të Bashkauara po pret që zyrtarisht të shpallë këtë javë nëse Amerika do të dalë nga Marrëveshja e Klimës në Paris. Dalja nga Marrrëveshja do të ketë një impakt të papërfi...