Etiketa: is_tag

Rreziku që po i afrohet Ballkanit! Inteligjenca amerikane: SHBA përballë një “rendi botëror të brishtë”
Agjencitë amerikane të zbulimit kanë bërë të ditur se SHBA përballet me një "rend botëror gjithnjë e më të brishtë". Këto përfundime janë pjesë e një raporti të përvitshëm nga drejtuesit e agjenci...
Aksident masiv në SHBA/ 158 makina përplasen për shkak të mjegullës së dendur, deri tani 7 viktima
Të paktën 7 persona kanë vdekur dhe 25 të tjerë janë plagosur pasi 158 makina u përplasën mëngjesin e së hënës në Luziana, SHBA për shkak të dukshmërisë së kufizuar të shkaktuar nga mjegulla. Numr...
Zyrtarët ligjzbatues amerikanë takohen me Rrumbullakun. Bashkëpunim midis forcave të SHBA dhe Policisë së Shtetit.
Pjesëtarë të ekipit të seksioneve ligjzbatuese në ambasadën e SHBA në Tiranë, së bashku me të Ndarkuarin me Punë, David Wisner, janë takuar me drejtorin e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku ...
Presidenti Begaj pret një përfaqësi nga Këshilli i Ambasadorëve Amerikanë
Presidenti Bajram Begaj pret një përfaqësi nga Këshilli i Ambasadorëve Amerikanë. Këshilli i kryesohej nga Presidenti i këtij Këshilli, Ambasadori, Timothy A. Chorba Ish-diplomatët e lartë amerika...
“SHBA do vijojë të mbështesë Shqipërinë drejt BE”, Kim: Shqiptarët dhe qeveria e tyre meritojnë respekt për kryerjen e ndryshimeve të vështira
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, nëpërmjet një postimi në “Twitter” ka thurur elozhe për progresin që po bën Shqipëria në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bas...
Berisha akuzon Yuri Kim se ‘shkeli ligjet e Shqipërisë dhe Amerikës’.
Kryetari i grupit të Foltores i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka dalë ditën e sotme në deklaratën e përjavshme me gazetarët, teksa ka bërë një rezyme të ngjarjeve të ndodhura në vendin to...
Zgjedhjet në SHBA: Kontrolli i Kongresit mbetet në ekuilibër pas zgjedhjeve afatmesme.
Republikanët dhe demokratët janë në një garë të ngushtë për kontrollin e Kongresit amerikan, ndërsa numërimi vazhdon pas zgjedhjeve afatmesme. Republikanët janë të favorizuar për të fituar Dhom...
Miliona amerikanë u drejtohen sot kutive të votimit/ Kush do ta drejtojë Kongresin?
Miliona amerikanë do t’u drejtohen sot kutive të votimit. SHBA mban zgjedhjet afatmesme, për të vendosur se kush do ta kontrollojë Kongresin: republikanët apo demokratët. E gjithë Dhoma e Përfa...
Për shkak të aleancës me Berishën, amerikanët ndërpresin komunikimin me Ilir Metajn
Sali Berisha dhe Ilir Metaj kanë firmosur dje marrëveshjen elektorale për zgjedhjet vendore të 14 Majit. Por kjo marrëveshje nuk është pritur aspak mirë nga amerikanët.  Një burim diplomatik t...
Dënohen në SHBA 2 trafikantë droge nga Tirana. U arrestuan nga DEA
Dy të rinjtë amerikanë, që kishin kthyer shtëpinë e tyre në Tiranë në një laborator droge dhe u arrestuan 4 vite më parë, janë dënuar së fundmi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Bëhet fjalë për ...