Etiketa: is_tag

Nis zbatimi i marrëveshjes me Britaninë/ 200 të dënuar shqiptarë do të kthehen në atdhe
200 të burgosur shqiptarë në burgjet e Anglisë dhe Uellsit do të kthehen brenda dy vitesh për të vuajtur dënimin në burgjet shqiptare. Lajmi konfirmohet nga ministrja e Drejtësisë në kuadër të nis...
Arrestohen në Angli tre nga 6 vrasësit e Ardian Nikulajt.
Tre nga 6 personat e kërkuar nga policia shqiptare për vrasjen e biznesmenit Ardian Nikulaj në Shëngjin janë arrestuar në Angli. Gazetarja Xhensila Kodra raporton për ABC News se të arrestuarit...
Irani ekzekuton zëvendësministrin e Mbrojtjes, akuzohej si spiun britanik
Irani ka ekzekutuar dënimin me vdekje duke varur ish-zëvendësministrin e Mbrojtjes me shtetësi të dyfishtë irano-britanike Alireza Akbari. Ai ishte arrestuar në vitin 2019 dhe u dënua për spiu...
Mes 43 të shpëtuarve në La Mansh ishte dhe një shqiptar!
Një ngjarje që duket se e 'përndjek' Britaninë e Madhe është dyndja e emigrantëve drejt saj, qoftë legale apo ilegale. E duket se kjo dyndje, për herë të dytë, ka nxitur tragjedi në kanalin e La M...
Liz Truss shpallet kryeministre e Britanisë, pasuese e Boris Johnsonit
Liz Truss është zyrtarisht pasuesja e ish-kryeministrit britanik Boris Johnson në krye të Partisë Konservatore.  Sekretarja e jashtme britanike dhe Rishi Sunak, ish kancelari, ishin dy kandidatët...
Pa naftë/ Qytetari anglez furnizon makinën me karburant pa shpenzuar para
Një 66-vjeçar nga Anglia ka treguar se po e furnizon makinën e tij me vaj vegjetal në vend të naftës, pasi kjo e fundit është shumë e shtrenjtë. Keith Ashworth, nga Nottingham, është shprehur p...
Bie qeveria e Anglisë, Boris Johnson do të japë dorëheqjen
Boris Johnson ka pranuar të japë dorëheqjen, raporton “BBC”. Ai thotë se dëshiron që në konferencën e partisë të vendoset një udhëheqës i ri konservator. Ai dëshiron të qëndrojë si kryeministër de...
Sir David Amess: Deputeti konservator anglez vdes pas goditjes me thikë
Deputeti konservator anglez, Sir David Amess ka vdekur pasi u godit me thikë në operacionin e tij elektoral në Essex. Policia tha se një 25-vjeçar u arrestua nën dyshimin për vrasje pasi theri ...
Anglia e tronditur nga terrori me armë/ 6 të vdekur, mes tyre edhe një 10-vjeçar
Një burrë i armatosur ka hapur zjarr duke lënë të vdekur 5 persona dhe më pas ka vrarë edhe veten. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Plymouth të Anglisë.  Policia bëri me dije se 3 femra dhe 2 mesh...
“Do kthejmë kriminelët në Shqipëri”/ Ministrja e Brendshme britanike tregon marrëveshjen me Shqipërinë
Priti Patel, sekretare shteti në Ministrinë e Brendshme angleze Home Office, ka publikuar në Facebook një video mesazh, ku jep detaje përse e zhvilloi dhe çfarë arriti gjatë vizitës në Tiranë,...