Etiketa: is_tag

Greqia dhe 6 vende pro integrimit/ Letra e 7 ministrave: ‘Të mos humbim më kohë! Ballkani i gjithi në BE!’
Shtatë vende i janë drejtuar me një letër Bashkimit Evropian duke kërkuar integrimin sa më të shpejtë në union të Ballkanit Perëndimor. Letra që i drejtohet krerëve të institucioneve të unionit, m...
Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor mblidhen sot në Londër! Samit për investimet dhe projektet rajonale
Mbahet këtë të hënë (26 shkurt) Samiti i Investimeve në Ballkanin Perëndimor 2024. Në aktivitetin që do të mbahet në selinë e BERZH-it në Londër, do të marrin pjesë vendet e rajonit. Në Samitin...
Samiti i BE-Ballkani Perëndimor mbahet sot në Bruksel, merr pjesë edhe kryeministri Rama
Mbahet sot Samiti i liderëve të Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor në Bruksel. Ky Samit vjen një vit pas Samitit të mbajtur në Tiranë. Pjesë e këtij takimi do të jetë edhe kryeministri...
Ministrat e Jashtëm të BE takohen me homologët e Ballkanit Perëndimor. Borrel skeptik mbi marrëveshjen.
Gjashtë ministrat e jashtëm të Ballkant Perëndimor do të takohen këtë të hënë me homologët e tyre të bashkimit Europian në Bruksel. Gjatë takimit pritet të diskutohen: situata e sigurisë në rajon ...
Ursula von der Leyen në tur ballkanik. Pas Shkupit viziton Kosovën
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sot do të qëndrojë për vizitë në Kosovë. Ajo në Prishtinë do të mbajë takime me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. ...
Presidenti i KE, Michel: BE duhet të përgatitet për zgjerimin e bllokut
Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha se samiti i sotëm jozyrtar i liderëve do të jetë “i rëndësishëm” sepse është pika fillestare për diskutimin mbi axhndën strategjike afatgjatë. ...
Ulen me 99% çmimet e “Internet Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor. Ishte firmosur në samitin e dhjetorit në Tiranë
Kryeministri, Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka dhënë lajmin e mirë se prej datës 1 tetor, çmimet e “Internet Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur deri në 99...
SHBA, edhe një vit më shumë në gjueti të ‘atyre që kërcënojnë stabilitetin’ në Ballkanin Perëndimor.
Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur përmes një njoftimi se presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka vendosur ta zgjasë emergjencën kombëtare në lidhje me Ballkanin Perëndimor, të paktën deri më 26 qershor...
Rama mbledh në Tiranë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Në Veri të Kosovës ka situatë të brishtë
Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor pritet të mblidhen këtë javë në Tiranë. Mësohet se pritet të zhvillohet një takim i formatit “retreat” të enjten. Ky takim zhvillohet në kuadër të inicia...
PE paralajmëron për ndërhyrjen ruse për krijim tensionesh në Ballkanin Perëndimor
Radio Europa e Lirë Parlamenti Evropian, në një raport kushtuar ndërhyrjes së huaj në Evropë dhe në Ballkanin Perëndimor, e ka dënuar mundësinë që Serbia i ka dhënë kanalit rus, Russia Today, p...