Etiketa: is_tag

Zyrtari i Lartë i SHBA flet për median serbe: ‘Shqipëria po ecën shumë mirë!’
Zyrtari i lartë amerikan, Garbiel Escobar, ka dhënë një intervistë për mediat serbe, ku ka folur më shumë për marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbinë. Por në një pjesë të intervistës ai flet edh...
Vizita e Ramës i hapi derën. Pse Izraeli po pritet krahëhapur në Ballkanin Perëndimor?
Shkruan Jasmin Mujanović, Just Security Shkurtimisht, çdo problem i mundshëm në marrëdhëniet Izrael-Ballkan Perëndimor janë ato që trajtohen më së miri duke avancuar dhe t...
Norvegjia paraqet masterplanin rajonal ballkanik për energjinë. Rama e quan mundësi të shkëlqyer.
Sipas Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Konferenca rajonale e organizuar nën kujdesin e Qeverisë së Norvegjisë, mbi ‘Mundësitë e zhvillimit të energjisë së ripërtëritshme në Bal...
DASH paralajmëron sanksione të reja në Ballkanin Perëndimor: Do çrrënjosim korrupsionin!
Departamenti amerikan i Shtetit paralajmëron sanksione të reja, si një mënyrë për të çrrënjosur korrupsionin në Ballkanin Perëndimor. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Departamentit të Shtetit A...
Do të ketë samit BE-Ballkani Perëndimor dhe mund të mbahet në Tiranë.
Samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor do të mbahet për herë të parë në një prej vendeve të rajonit. Kështu raporton televizioni publik serb, RTS, duke cituar burime diplomatike...
Situata në rajon, Borrell mbledh në New York liderët e Ballkanit Perëndimor
Sipas Radio Europa e Lirë/ Me ftesë të shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, më 20 shtator liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në New York. Këtë tak...
Organizatave ekstremiste të Ballkanit Perëndimor do t’u ndalohen vizat e kalimit në BE.
Sipas EUobserver/ Subjekteve ekstremiste të krahut të djathtë në Ballkanin Perëndimor shtetet anëtare të Bashkimit Evropian janë duke konsideruar t’ua ndalojnë vizat për udhëtim bre...
Shqipëria i qëndron Kinës më larg mes vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.
 Moszhvillimi ekonomik dhe reduktimi i kapaciteteve demokratike, si dhe qasja e rezervuar dhe prania e pamjaftueshme e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, i kanë mundësuar Kinës që...
Escobar: ‘SHBA përkrah Ballkanin e Hapur, aty duhet të jenë të gjashtë shtetet!’.
(Zëvendës/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar) Zëvendës/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, përmes video-lidhjes në samitin e Ohrit të “Open Balka...
Borell fton në darkë liderët e Ballkanit Perëndimor, nga Kosova nuk merr pjesë Kurti
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka organizuar një darkë me liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel të marten, ka thënë zëdhënësi i BE-...