Etiketa: is_tag

Escobar: ‘SHBA përkrah Ballkanin e Hapur, aty duhet të jenë të gjashtë shtetet!’.
(Zëvendës/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar) Zëvendës/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, përmes video-lidhjes në samitin e Ohrit të “Open Balka...
Borell fton në darkë liderët e Ballkanit Perëndimor, nga Kosova nuk merr pjesë Kurti
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka organizuar një darkë me liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel të marten, ka thënë zëdhënësi i BE-...
Pesë kryediplomatë të BE-së kërkojnë debat urgjent për Ballkanin
Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë kërkuar shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, që në mënyrë urgjente të fusë në rend dite Ballkanin Perë...
Departamenti i Shtetit: Ballkani Perëndimor, “krahu ynë”, më i rëndësishëm pas luftës në Ukrainë
Departamenti amerikan i Shtetit deklaroi se lufta e paprovokuar dhe e pajustifikuar e Rusisë kundër Ukrainës e bën të qartë urgjencën në rritje që paraqet për aleancën transatlantike, integrim...
Rama në Samitin BE-Ballkani Perëndimor: Skeptik se Bullgaria do ta kapërcejë ngërçin me Maqedoninë.
Kryeministri Edi Rama është shprehur në samitin e BE-Ballkani Perëndimor që po mbahet në Brdo të Sllovenisë se e ka humbur besimin se Bullgaria do kapërcejë ngërçin me Maqedoninë e Veriut.  R...
Sot Ballkani Perëndimor mblidhet në Tiranë. Rama dhe Varhelyi do të flasin në ora 12:30
Sot në Pallatin e Brigadave në Tiranë do të zhvillohet Samiti i Krerëve të Ballkanit Perëndimor. Në Tiranë do të bëhen bashkë Komisioneri Europian,  Oliver Varhelyi, Presidenti i Malit të Zi,  ...
DW për Ballkanin Perëndimor: Shqipëria e shtensionuar me vaksinimin para zgjedhjeve
Në një kohë që Kosova mund të ndodhet para triazhit, Serbia i fton të gjithë për t’u vaksinuar. Për shkak të pabarazisë së madhe në luftën kundër Koronas, në Ballkanin Perëndimor po shtohet zemëri...
Von der Leyen në fjalimin ‘ç’po ndodh me bllokun’: ‘E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE’
Radio Evropa e Lirë/ Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe e ardhmja e këtij rajoni është në Bashkimin Evropian, ka porositur të mërkurën, në fjalimin vjetor për gjendjen e bllokut, pre...
BE në bisedime ‘të sinqerta’ me vendet e Ballkanit që kërkojnë anëtarësim
Kushtet e motit të Dielën e bënë të vështirë për aeroplanët të fluturonin brenda dhe jashtë Belgjikës dhe vendeve të tjera të Evropës. "Ne u ulëm me disa vështirësi, kështu që është një lloj si...
7 shtete anëtare të BE i shkruajnë Juncker: “Pa Ballkanin Perëndimor Evropa nuk do të ishte e plotë”.
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrume...