Etiketa: is_tag

Brexit, tani May hapet ndaj një referendumi të ri
Në tekstin e Marrëveshjes së Tërheqjes së BE-së, Kryeministrja ka përfshire gjithashtu premtime mbi të drejtat e punëtorëve, mbi mjedisin dhe kthimin e kufirit në mes të Irlandës dhe Mbretërisë së...
Dështojnë bisedimet për afatin e fundit të Brexit; opozita ‘heq spinën’.
Opozita laburistë e Britanisë i hoqi spinën të Premten bisedimeve gjashtë- javore të kompromisit mbi Brexit me kryeministren Theresa May, duke e fajësuar atë si autoritet në avullim përderisa post...
Mbretëria e Bashkuar mund të shkojë në një referendum të ri mbi Brexit.
  Agjencia Reuters raporton se ka shumë mundësi që Parlamenti Britanik të marrë në konsideratë një referendum të ri mbi Brexit. Reuters i referohet politikanit konservator britanik dhe Kanc...
Brexit: Mbretëria e Bashkuar dhe BE bien dakord për shtyrje deri në 31 Tetor.
Liderët e Bashkimit Europian kanë pranuar shtyrjen  me gjashtë muaj të Brexit-it britanik, p[as pesa orë bisedime në Bruksel. Afati i ri- 31 tetor- eviton shpresën e Mbretërisë së Bashkuar për ...
May drejt Berlinit dhe Parisit për të lypur një zgjatje të Brexit
Theresa May pritet të takojë kancelaren gjermane Angela Merkel në Berlin dhe presidentin francez Emmanuel Macron të martën në Paris, në një përpjekje për të shtyrë Brexitin. Si rezultat, zonja ...
I FUNDIT: May i kërkon BE-së shtyrjen e Brexit deri në 30 qershor
Reuters njofton se kryeministre Theresa MAy e Britanisë i ka kërkuar Bashkimit Europian shtyrjen e marrëveshjes mbi Brexit deri në 30 qershor. Siç dihet Bashkimi Europian është i vendosur të mo...
Krerët Eurokratë bëjnë thirrje për të refuzuar kërkesën e Theresa May për shtyrjen e Brexit
  Figurat e larta të BE po bëjnë thirrje për Bashkimin Evropian që të refuzojë apelin e Theresa May për një zgjatje të shkurtër të Brexit, datës së largimit të Mbretërisë së Bashkuar, nga ...
92 për qind e votuesve të Leave ndjehen ‘të tradhtuar’ nga trajtimi i Brexit nga qeveria
  Më shumë se nëntë në dhjetë (92 për qind) votues të Leave ndjehen 'të tradhtuar' nga mënyra se si qeveria ka trajtuar Brexit, ndërsa dy të tretat e të gjithë votuesve ndjejnë të njëjtën ...
John Bolton: Trump ‘i paduruar që vullneti i popullit britanik të plotësohet’
  Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Presidentit Trump John Bolton ka ofruar disa fjalë sigurie për popullin britanik në ditën kur Britania e Madhe duhej të largohej nga Bashkimi Europian,...
Brexit, prapë hidhet poshtë marrëveshja. Theresa May: “Pasoja serioze”. Dy rrugët që mbeten
Një humbje tjetër për Theresa May: prape hidhet poshtë marrëveshja e saj mbi Brexit. Dhe tani dalja nga Bashkimi Evropian gjendet përballe një udhëkryqi që nuk mund të anashkalohet. Për të tret...