Etiketa: is_tag

“Shqipëria kampione në Ballkan”, Kryetari i Kuvendit të Bullgarisë kërkon ndarjen e proceseit mes Tiranës e Shkupit
Kryetari i Parlamentit bullgar, Rosen Zhelyazkov vlerëson përparimin e Shqipërisë gjatë viteve të fundit duke mbështetur ndarjen e proceseve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veiut ndërsa thekson se...
Dy presidentët, Shqipëri e Bullgari, në një takim/ Nikolla: ‘Presidenti më siguroi mbështetjen e Bullgarisë gjatë procesit të negociatave me BE’.
Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, në një deklaratë për shtyp me presidentin bullgar, Rossen Jeliazkov vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve. Ajo shprehu mirënjohje për mbështetjen ndaj rrugëtim...
Shkarkohet kryeprokurori i Bullgarisë/ Dështoi në luftën kundër korrupsionit
Presidenti bullgar Rumen Radev shkarkoi Prokurorin e Përgjithshëm Ivan Geshev më 15 qershor, në gjysmë të mandatit të tij shtatëvjeçar, pas zhgënjimit dhe thirrjeve të vazhdueshme vendore dhe ndër...
Dita pas Kuvendit/ Nënshkruhet protokolli mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë
  Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani së bashku me homologen e tij bullgare, Teodora Gençovska, nënshkruan në Sofje protokollin dypalësh pas mbled...
Macron njofton se arrihet marrëveshja Sofje-Shkup, Tiranës dhe Shkupit i hapen dyert për negociatat me BE.
Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria arritën sot një marrëveshje për të zgjidhur ngërçin mes tyre, bazuar në një propozim të Francës. Marrëveshja i hap rrugën nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarës...
Bullgaria përzë 70 diplomatë rusë për spiunazh
Bullgaria ka përzënë nga vendi 70 diplomatë rusë për shkak të shqetësimeve për përfshirjen e tyre në spiunazh. Gjithashtu, Sofja tha se do të vendosë një kufizim mbi numrin e stafit diplomatik...
Bullgaria heq veton! Rama: ‘Tani Bashkimi Evropian të veprojë shpejt!’.
Nga Bullgaria ka lajme të mira. Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedon...
S’ka shans që të heqim veton ndaj Maqedonisë së Veriut!/ Kiril Petkov
Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov, të enjten e 23 qershorit ka deklaruar se nuk ka asnjë shans që Bullgaria të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut gjatë këtij samiti të Bashkimit Evrop...
Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme
      Vetëm 6 muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov është rrëzuar! Mocioni i mosbesimit i bërë sot në parlament nga opozit...
Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Varhelyi: Vendim historik!
Opozita në Bullgari i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka njoftuar se do të votojë pro, duke vënë në dispozicion 59 votat e tij. Lajmi...