Etiketa: is_tag

Rama bisedë telefonike me liderin e opozitës bullgare: Unioni të veprojë shpejt!
  Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me vendimin e parlamentit bullgar, që i hapi rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.  Ai bëri me dije se kishte marrë një telefonatë nga ...
Rama i përgjigjet Bullgarisë: Ou, paskeni probleme me të folurën time? Hiqni veton ose më duroni
Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Bullgarisë e cila kritikonte qasjen e tij në Bruksel pas bllokimit të negociatave. “Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë paska një problem me mënyrën ti...
Rama ia thotë në sy gazetares bullgare: ‘Jeni një turp! Do ta ndërtojmë Europën në vendin tonë!’.
Nga samiti i BE-së në Bruksel, kryeministri Edi Rama ka akuzuar Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Rama Teksa u pyet nëse ka frikë se do të jet...
Bullgaria kërkon shpërblim nga SHBA: I heqim veton Maqedonisë së Veriut nëse na hiqni vizat dhe bëhemi pjesë e Shengen!
Po shndërrohet në një 'telenovelë' historia e vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut për të mos hapur negociatat, veto që ka mbajtur peng edhe Shqipërinë. Së fundmi një nga liderët e koalicioni...
Integrimi në BE, Rama: Nëse Bullgaria do të vazhdojë të vërë veton, do të kërkojmë ndarjen nga Maqedonia e Veriut, do pyesim edhe qytetarët
Kryeministri Edi Rama tha gjatë një konference për shtyp se nëse Bullgaria do të vijojë që të vendosë veton kundrejt Maqedonisë së Veriut sa i përket integrimit, qeveria shqiptare do të kërkojë nd...
Negociatat për BE/ Bullgaria: Shqipëria të vlerësohet “e pavarur” nga MAqedonia e Veriut.
Mediat maqedonase kanë raportuar fjalët e ambasadorit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, Rumen Aleksandrov, se vetoja e autoriteteve bullgare ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk do të hi...
Apeli i Kongresit Amerikan: Bullgaria të heqë brenda javësh veton ndaj Maqedonisë së Veriut
Bullgaria duhet të arrijë një “zgjidhje përfundimtare” të mosmarrëveshjes me Maqedoninë e Veriut, në mënyrë që ajo, së bashku me Shqipërinë, të fillojnë bisedimet e anëtarësimit në Bashkimin Evrop...