Etiketa: is_tag

Pragë/ Të shtëna me armë në universitet, shkon në 15 numri i viktimave
E rëndë ngjarja e raportuar në Pragë, pasi një person ka qëlluar me armë zjarri në Universitetin e Pragës. Sipas policisë çeke autoritetet ndërhynë menjëherë, zona përreth u rrethua dhe u bë e ...
Futboll: Shqipëria luan për biletën e artë, “Air Albania” sot do të jetë porta për të na çuar në Berlin
Që nga momenti që dolën në shitje biletat për ndeshjen e Shqipërisë ndaj Çekisë, shumë mister qarkulloi në ajër. Kjo pasi të gjitha biletat, pra 21 mijë bileta avulluan menjëherë dhe një pikëpyetj...
Kryeministri çek, Andrej Babis, humb zgjedhjet, u mund nga ‘Pandora Papers’
Kryeministri populist i Republikës Çeke, Andrej Babis, i cili gëzon një pasuri prej 3.4 miliardë dollarësh dhe është në pushtet prej vitit 2017, ka humbur ne votime me diferencë shumë të ngushtë, ...
6 të vdekur pasi një person hapI zjarr në Çeki në dhomën e pritjes së spitalit
10 Dhjetor 20190 PRAGE (AP) - Gjashtë persona jane vrarë në të shtënat në një spital në lindje te Republikës Ceke të martën, tha kryeministri. Policia fillimisht tha se ai qe qëlloi ishte i ...
Presidenti çek viziton Beogradin; bën gati tërheqjen e njohjes së Kosovës. Debat i madh për asgjë!
Presidenti çek Millosh Zeman ka vizituar të martën Beogradin, ku u takua dhe me presidentin serb Alaksandër Vuçiç. Zeman u shpreh edhe një herë se ishte kundër njohjes së Kosovës që tashmë ësht...
Rreth 100,000 iu bashkuan demonstratës për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Çek
  Pragë (AFP) - Rreth 100,000 çekë mbushën të martën sheshin Wenceslas në Pragë për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Andrej Babis në demonstratën më të madhe që vendi ka parë në dekad...
Mijëra vetë ju bashkuan tubimeve të reja kundër qeverisë çeke
Pragë (AFP) - Mijëra protestues kanë zbritur të martën ne rrugët e Pragës ndërsa demonstrimet kanë marre shkas kundër ministres së re të drejtësisë lidhur me shqetësimet që ajo mund ta clirojë kry...
Kryeministri populist çek Andrej Babis do të takohet me Presidentin Trump në mars
UASHINGTON (AP) – Kryeministri i Republikës Çeke do të takohet me Presidentin Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë muajin e ardhshëm. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha se...
Pragë, një njeri i vë vetes flakën në Sheshin Vencesla si Jan Palach
-Një burrë i vuri flakën vetes në sheshin San Venceslao,ekzaktesisht siç bëri studenti çek për të protestuar kundër pushtimit sovjetik. Autori i gjestit, i cili paraqet djegie në 30% të trupit, u ...
Populisti Babis i Çekisë, rimerr postin e kryeministrit
Miliarderi ish-komunist çek, Andrej Babis, Lëvizja populiste ANO e të cilit fitoi zgjedhjet legjislative në muajin tetor, u riemërua sot kryeministër nga presidenti, Milos Zeman, në përpjekje për ...