Etiketa: is_tag

Mbi 7 mijë hyrje në një ditë në Kapshticë dhe Qafë-Thanë. Festat e fundvitit sjellin emigrantët në atdhe.
Fundviti kanë rritur ndjeshëm numrin e shtetasve shqiptarë që rikthehen në atdhe për të kaluar ditët festive. Vetëm gjatë orëve të fundit, në pikën kufitare të Kapshticës, kanë hyrë 5518 shteta...
PD çon në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen me Italinë mbi emigrantët.
Partia Demokratike ka çuar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen për emigrantët me Italinë. Në një deklaratë për shtyp, nënkryetari Kreshnik Çollaku tha se kjo marrëveshje u shpall në mënyrë të ...
Rekord të ardhurash nga emigrantët/ Civici: 2023 ose viti i daljes nga kriza
Eksperti për çështjet e ekonomisë, Adrian Civici ka folur për dërgesat e emigrantëve në pjesën e parë të viti, të cilat kanë shënuar shifra rekord më të lartat në dekadën e fundit. Vijojnë emigran...
Gjykata e Londrës rrëzon qeverinë britanike për azilkërkuesit:’Dërgimi i emigrantëve në Ruanda, i paligjshëm!’
Gjykata e Apelit në Londër ka mendimin se politika e qeverisë britanike për të dërguar azilkërkuesit në Ruanda është e paligjshme, raporton BBC. Azilkërkuesit dhe një organizatë bamirëse fituan...
Nis zbatimi i marrëveshjes me Britaninë/ 200 të dënuar shqiptarë do të kthehen në atdhe
200 të burgosur shqiptarë në burgjet e Anglisë dhe Uellsit do të kthehen brenda dy vitesh për të vuajtur dënimin në burgjet shqiptare. Lajmi konfirmohet nga ministrja e Drejtësisë në kuadër të nis...
Remitancat, gjatë vitit 2022, emigrantët sollën në familje shifra rekord… Rreth 1 miliardë.
Emigrantët shqiptarë dërguan plot 834 milionë euro në shtëpitë e tyre gjatë vitit 2022, shifra më e lartë që prej vitit 2008, sipas të dhënave që raporton Banka e Shqipërisë. Remitancat nuk pr...
3 emigrantë kandidojnë në listat e PS, Rama ironi me opozitën, ‘duke filluar nga Luli që po tenton të kapë edhe një humbje’.
Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës “Rruga drejt 25 prillit”, ka prezantuar 3 emigrantët e kthyer atdhe të cilët do të kandidojnë si deputetë në listat e PS për zgjedhjet parlamentare të 25 pr...
Zyrtari i Biden u thotë karvanëve të emigrantëve: ‘Tani nuk është koha’ për të ardhur në SHBA.
-'Situata në kufi nuk do të transformohet brenda natës,' thotë zyrtari Një karvan emigrantësh që lëviz nga Hondurasi drejt kufirit të SHBA i bëri thirrje administratës së Biden për të respektua...
Anijet Greke janë nisur për të ndihmuar 13,000 emigrantë pas zjarrit në Moria.
Greqia po dërgon tre anije për të ndihmuar në strehimin e mijëra emigrantëve që flenë ashpër në ishullin e Lesbos pasi zjarri shkatërroi kampin e tyre të mbipopulluar. Për një natë të dytë fami...
Erdogan për të diskutuar krizën e emigrantëve me BE, i kërkon Greqisë të ‘hapë portat’
 Ezgi Erkoyun, Reuters ISTANBUL (Reuters) - Presidenti turk Tajip Erdogan i kërkoi Greqisë të Dielën të "hapë portat" për refugjatët që përpiqen të hyjnë në Bashkimin Evropian nga Turqia dhe th...