Etiketa: is_tag

Rama-Erdogan në Mamaris, çfarë do të bëjnë dy vendet për zgjidhjen e krizave!
Kryeministri Edi Rama është takuar me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Sipas Ramës ai ka biseduar me Erdogan, gjatë qëndrimit në rezidencën e tij verore në Marmaris. Më tej ai shton ...
Greqia: Turqia mund të zgjedhë, të bashkëpunojë ose të bëjë lojëra në kufi të Evropës.
Kryeministri i Greqisë Ktriakos Mitsotakis i ka dërguar një mesazh të fortë Turqisë, për konfliktin në Mesdheun Lindor, duke ia lënë zgjedhjen në dorën e palës turke për të tërhequr anijet për kër...
Hagia Sophia: Turqia e kthen në xhami muzeun ikonik të Stambollit
Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka nënshkruar një dekret që shndërron kishën Hagia Sophia në Stamboll - themeluar si katedrale - në një xhami. Më parë gjykata e lartë administrative e...
‘Corona!’ Kamera termike mbron Erdoganin në parlamentin Turk
ANKARA (Reuters) - Presidenti Tajip Erdogan u paraqit në parlamentin e Turqisë me një kameraman shtesë të mërkurën - një ndihmës me një aparat fotografik termik që kontrollonte njerëzit që ai tako...
Erdogan për të diskutuar krizën e emigrantëve me BE, i kërkon Greqisë të ‘hapë portat’
 Ezgi Erkoyun, Reuters ISTANBUL (Reuters) - Presidenti turk Tajip Erdogan i kërkoi Greqisë të Dielën të "hapë portat" për refugjatët që përpiqen të hyjnë në Bashkimin Evropian nga Turqia dhe th...
Erdogan shkakton krizën kufitare të BE-së
Bloomberg  2 Mars - Greqia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hapi kufirin e vendit të tij për emigrantët që dëshirojnë të udhëtojnë në Evropë. BE...
Libi, Evropa tani është në qoshe; ndeshja e vërtetë është Putin- Erdogan.
  Mauro Indelicato/ 18 janar 2020 Konferenca do të jetë në Berlin, organizimi për këtë arsye do të kryesohet nga Gjermania dhe, rrjedhimisht, do të ketë të bëjë me përpjekjen e Evropës ...
Samiti Putin-Erdogan: vendoset armëpushimi në Libi
Presidenti turk Erdogan dhe presidenti rus Putin janë takuar në Stamboll për përurimin e TurkStream: por në pjatën bilaterale në realitet ajo qe spikat me shume është mbi të gjitha dosieri mbi Libinë...
Rama kërkon ndihmë nga donatorët e Erdogan:“ Dëmi i papërballueshëm vetëm nga ne”
Edi Rama ju drejtua disa herë librit të shenjtë të myslimanëve, Kuranit, për t’i shprehur Turqisë falenderimet për mbështetjen e treguar në operacionet e kërkim-shpëtimit pas tërmetit të 26 Nëntorit...
Erdogan inauguron në Kembrixh “xhaminë e parë ekologjike të Evropës”
-Vizita e Presidentit Erdogan në Kembrixh u shoqërua si nga tubimet e mbështetësve të tij si edhe nga manifestime kundër tij- Nga: Gerry Freda  Në Mbretërinë e Bashkuar sapo ka ndodhur përur...