Etiketa: gjykata-supreme

SHBA/ Gjykata Supreme nuk pranon të shqyrtojë apelin e Shkëlzen Berishës për akuzat ndaj tij
Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara nuk pranoi ta shqyrtonte një çështje që sfidonte mbrojtjen e gazetarëve dhe organizatave të medias nga akuzat për shpifje, por gjykatësit konservatorë Clare...
Kosovë/ Gjykata supreme vendos: Albin Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit
Gjykata supreme ka vendosur që Albin Kurti nuk do të lejohet të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Gjykata Supreme ka pranuar pesë ankesa nga subjektet politike të ushtruara kundër vendimeve ...
Gjykata Supreme/ Texas padit Georgia, Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin mbi shkeljen e rregullave të Zgjedhjeve
Shteti i Teksasit ngriti një padi direkt në Gjykatën Supreme të SHBA pak para mesnatës të hënën duke sfiduar procedurat e zgjedhjeve në Georgia, Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin me arsyetimin ...
Senati konfirmon gjyqtaren Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë.
Senati votoi për të konfirmuar gjyqtarin Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë të hënën në mbrëmje, duke e bërë atë të gjyqtaren e tretë që u bashkua me gjykatën më të lartë të kombit nën presiden...
Donald Trump emëron Amy Coney Barrett si anëtare në Gjykatën e Lartë
  Presidenti Donald Trump, të Shtunën zgjodhi Gjykatësen Amy Coney Barrett për të plotësuar vendin e Gjykatës Supreme të lënë bosh nga vdekja e gjyqtares Ruth Bader Ginsburg vetëm një javë...
Amy Coney Barrett, kjo është e përzgjedhura e Trump për në Gjykatën e Lartë.
Presidenti i SHBA Donald Trump thuhet se do të nominojë Amy Coney Barrett, një të preferuar të konservatorëve socialë, për të qenë anëtarja e re e Gjykatës së Lartë. Vendimi i presidentit - që ...
Rebusi i Gjykatës Supreme pas vdekjes së Ginsburg: Republikanët e Trump sigurojnë votat për zëvendësimin!
Republikanët kanë siguruar numrat e nevojshëm për të siguruar që i nominuari i Gjykatës Supreme të Presidentit Donald Trump të përballet me një votim konfirmimi në Senat. Senatori Mitt Romney n...
Gingrich: “Beteja e Dems për Gjykatën Supreme sjell ‘dy rreziqe të mëdha’!”
"Demokratët po zhvillojnë dy lojëra të mëdha në mënyrën se si ata janë duke iu përgjigjur asaj që është një veprim i ligjshëm", tha ish-Kryetari i Dhomës Newt Gingrich për "Fox & Friends" të h...
Trump iu përgjigjet Dems: Ata mund të përdorin Impeachment-in për të bllokuar të nominuarin tim në gjykatën supreme: ‘Nëse ata e bëjnë këtë, ne fitojmë’
Presidenti Trump të hënën pretendoi se do të fitonte zgjedhjet presidenciale nëse Kryetari i Dhomës Nancy Pelosi në të vërtetë do të përpiqej të përdorte impeachmentin si një mundësi për të blloku...
Trump: Emërimi për në Gjykatën Supreme ka gjasa të jetë të Premten ose të Shtunën
Të hënën gjatë një paraqitje në "Fox & Friends" të Fox News Channel, Presidenti Donald Trump njoftoi një nominim për të plotësuar vendin e lirë të lënë pas nga vdekja e Ruth Bader Ginsburg në ...
Faqja 1 prej 3123