Etiketa: is_tag

Manjati i mediave në Hong Kong arrestohet për shkelje të ligjit të sigurisë
Manjati i biznesit të mediave në Hong Kong, Jimmy Lai, është arrestuar dhe zyrat e gazetave të tij u bastisën nga policia nën akuzat për bashkëpunim me forcat e huaja. Çështja e tij mund të kon...
Hong Kongu shtyn zgjedhjet për një vit ‘mbi shqetësimet nga virusi’
Qeveria e Hong Kongut ka shtyrë, për një vit, zgjedhjet parlamentare të Shtatorit, duke thënë se kjo është e nevojshme mes një rritjeje të infeksioneve të koronavirus. Hong Kongu aktualisht po ...
Flamuj dhe himne për Trump: Hong Kongu në shesh ndez krizën Kinë-SHBA
Kortezhe dhe përleshje, manifestuesit kërkojnë ndihmë nga Trump, që vështirë se do të vijë. Nga: Roberto Fabbri/ Armëpushimi në Hong Kong tashmë ka mbaruar. Një javë pas fitores së ortekut t...
HONG KONG, FITON PROTESTA HONG KONG DHE HIJA McCAIN
  Zgjedhjet vendore në Hong Kong dhanë një verdikt i padiskutueshwm: forcat anti-Pekin triumfojnë, duke marre 17 vende nga 18. Një verdikt më i fortë se vota vete, qe shkoi 57% ndaj 40%, n...
Cunami demokratik në votimin e Hong Kongut. “Mesazh për Kinën”.
Pjesëmarrja ne votime dyfishohet në krahasim me 4 vjet më parë Rezultatet e para: humbje e establishmentit Roberto Fabbri / Rezultatet e para të zgjedhjeve vendore të Hong Kongut duket se t...
Shtetet e Bashkuara, mbi të drejtat e njeriut për Hong Kongun. Kina tërbohet
-Dhoma e SHBA ka aprovuar të ashtuquajturin Aktin e të Drejtave të Njeriut dhe Demokracisë të Hong Kongut. Kina sulmon: "Ndërhyrje në punët tona të brendshme"- Nga: Federico Giuliani Shtetet...
Kina dërgon në Hong Kong transportues të blinduar dhe paramilitarë pa fund.
SHENZHEN, Kina (AP) — Anëtarë të Policisë së Armatosur Paramilitare të Popullit kanë marshuar dhe kanë ushtruar kontrolle masive në komplekset sportive në Shenzhen dhe kudo përreth Hong Kong gjë q...
Trump sugjeron takim ‘personal’ me presidentin Xi. Kina ‘nuk mund ta zgjidhë humanisht problemin në Hong Kong’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka sugjeruar “një takim personal” me presidentin kinez, Xi Jinping për të diskutuar mbi krizën politike që ka mbërthyer Hong Kong-un. Në një pos...
Kina paralajmëron protestuesit në Hong Kong: ‘Mos luani me zjarrin’.
Kina ka lëshuar një paralajmërim të fortë në drejtim të protestuesve në Hong Kong duke iu thënë se ‘Të luash me zjarrin, duhet të presësh zjarr!’. Një zëdhënës i zyrës më të lartë të Policisë n...
Hong Kong: Policia hedh gaz lotsjellës në protestën e paautorizuar në Yuen Long.
Policia e Hong Kong-ut ka hedhur gaz lotsjellës në një p[rotestë të pa autorizuar ku morën pjesë mijëra demonstrues. Protestuesit po marshonin nga distrikti verior i of Yuen Long, ku po dënonin...